Szukaj w serwisie

Kategorie:

Budynki inwentarskie | Garaże i wiaty na maszyny | Przechowalnie i chłodnie | Zbiorniki na gnojowicę | Biogazownie | Płyty obornikowe | Inne

Tutaj jesteś: Budujemy / Biogazownie

Jedna biogazownia w każdej gminie

kategoria: Biogazownie, Wiesława Szymczuk / Redakcja Rolna TVP
obrazek aktualności
Jedna biogazownia w każdej gminie [fot. CES]

Do 2020 roku w Polsce ma powstać ponad 2 tysiące biogazowi rolniczych - średnio jedna w każdej gminie. Lubelszczyzna - jako region rolniczy ma duży potencjał do produkcji biogazu. Powstawaniu biogazowi towarzyszą jednak często protesty społeczne. Jak twierdza orędownicy tego typu rozwiązań obawy wynikają z braku wiedzy na ten temat.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piaskach zaryzykowała i nie boi się sąsiedztwa biogazowni. Jak twierdzą i inwestor i przedstawiciele mleczarni - to decyzja przemyślana.

Robert Gajor, prezes „Wikana Bioenergia": „Przed podjęciem decyzji byli w Austrii oglądali jak tego typu obiekty funkcjonują i świadomie podjęli decyzję."

To będzie pierwsza biogazownia na Lubelszczyźnie z prawdziwego zdarzenia. Inwestycja ruszy już w przyszłym roku.

Romuald Bargiel, prezes OSM w Piaskach: „Są szanse na tańsze ciepło, tańszą energię. Na efektywne gospodarowanie serwatką. Na to by nasi rolnicy mogli korzystać z takiego obiektu."

Polskie biogazownie policzyć można na palcach jednej reki. Inwestycje hamuje niejasne prawo energetyczne. Na ich budowę musi się bowiem zgodzić społeczność lokalna. A z tym bywa różnie.

Robert Gajor, prezes „Wikana Bioenergia": „Największe problemy napotykamy przy pozyskiwaniu operatów środowiskowych i uzyskaniu decyzji środowiskowej. Znam przypadki gdzie takie decyzje wydawane były po roku."

Jak przekonują inwestorzy - gra jest warta świeczki. Udowodnili to nasi zachodni sąsiedzi. Już poznali korzyści płynące z zagospodarowania rolniczych odpadów.

 

 

Tadeusz Solarski, dyr. LODR w Końskowoli: „ W ciągu roku budują około 700 - 800 biogazowni w swoim kraju. Do tego stopnia że importują surowic od nas."

Ministerstwo Gospodarki przygotowało specjalny program pod hasłem: "Innowacyjna Energetyka - Rolnictwo Energetyczne". Zakłada on, że w ciągu najbliższych 10 lat powstanie 2 tysiące zakładów produkujących energię z odpadów. We wrześniu ma ruszyć akcja informacyjna.

autor: Wiesława Szymczuk
źródło: Redakcja Rolna TVP

powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

autor: ...
dn. 23.03.2011 godz. 00:00:00

Poszukujemy gospodarstw rolnych wielkoobszarowych roślinnych, zwierzęcych oraz mlecznych, lub dużych zakładów produkcyjnych na terenie Polski północnej do współpracy z inwestorem biogazowni rolniczych. Szukamy odbiorcy ciepła (ogrzewanie hal, gorąca woda do procesów produkcyjnych), jesteśmy zainteresowani skupem zielonki kukurydzy do biogazowni i utylizacją gnojowicy, obornika). Zainteresowanych współpracą prosimy o kontakt telefoniczny 512 913 383

Szukaj:
 
 
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.AGROBUDOWNICTWO.pl Wszelkie prawa zastrzeżone