Szukaj w serwisie

Kategorie:

Budynki inwentarskie | Garaże i wiaty na maszyny | Przechowalnie i chłodnie | Zbiorniki na gnojowicę | Biogazownie | Płyty obornikowe | Inne

Tutaj jesteś: Budujemy / Budynki inwentarskie

Wykorzystanie gorącej wody w czyszczeniu pomieszczeń inwentarskich – dlaczego warto?

obrazek aktualności
Wykorzystanie gorącej wody w czyszczeniu pomieszczeń inwentarskich – dlaczego warto?

Przeprowadzanie określonych prac porządkowych w przeznaczonych do hodowli pomieszczeniach regulują przepisy prawne. Prawidłowe czyszczenie tych powierzchni pozwala także utrzymać właściwe warunki życiowe zwierząt gospodarskich i zmniejsza ryzyko pojawienia chorób, których zwalczanie jest nie tylko czasochłonne, ale i kosztowne. Jak wykorzystać w tym celu urządzenia wysokociśnieniowe z podgrzewaniem wody?

Proces czyszczenia pomieszczeń, w których na co dzień przebywają zwierzęta gospodarskie, złożony jest z wielu etapów. Rozpoczynamy go od uporządkowania powierzchni przy podajnikach karmy, korytach oraz poidłach. Następnie, zanim przystąpimy do mycia właściwego, usuwamy luźne odpady w postaci ściółki i odchodów zwierząt. Dopiero na dokładnie wyczyszczoną na mokro posadzkę możemy zastosować odpowiednie preparaty dezynfekujące.

Coraz więcej właścicieli gospodarstw hodowlanych decyduje się na mycie tego typu przestrzeni przy pomocy urządzeń ciśnieniowych wykorzystujących gorącą wodę. W wielu przypadkach może to stanowić ułatwienie systematycznie przeprowadzanych prac porządkowych. Jakie są główne zalety tego rodzaju czyszczenia?

Wysoka temperatura wody pozwala na skuteczne działanie

Jednym z czynników, który ma wpływ na skuteczność prowadzonych działań jest temperatura. Zastosowanie ciepłej wody może przynieść lepsze efekty niż te same prace porządkowe prowadzone z wykorzystaniem wody zimnej, a czyszczenie pomieszczeń inwentarskich nie stanowi w tej kwestii wyjątku. Dotyczy zwłaszcza tłustych i trudnych zanieczyszczeń (także organicznych), które charakterystyczne są dla stajni, boksów czy innych pomieszczeń, w których na co dzień przebywają zwierzęta gospodarskie.

Wyniki badań dowodzą, że wysokociśnieniowe urządzenia wykorzystujące podczas pracy gorącą wodę są w stanie pracować skuteczniej niż urządzenia z zimną wodą i umożliwiają efektywne usuwanie 70-80% wszystkich patogenów czy drobnoustrojów z przeznaczonej dla zwierząt powierzchni. Firma Kärcher może zaproponować między innymi urządzenie wysokociśnieniowe HDS 5/15 U, które odznacza się wydajnością tłoczenia na poziomie 450 l/h i podgrzewa wodę do temperatury 80 stopni Celsjusza. Sprzęt jest zasilany elektrycznie, więc używa się go stacjonarnie w budynkach gospodarczych. Stosunkowo niewielkie gabaryty oraz duże koła pozwalają na swobodne transportowanie urządzenia.

Czyszczenie pomieszczeń inwentarskich może zajmować mniej czasu

Dlaczego urządzenia ciśnieniowe cieszą się rosnącą popularnością wśród hodowców? Właściciele gospodarstw dostrzegają coraz więcej zalet mycia tą metodą. Jednym z głównych argumentów jest znaczna oszczędność czasu. Podgrzanie wody zdecydowanie przyspiesza procesy chemiczne ułatwiające czyszczenie. Wysoka temperatura i ciśnienie są wzajemnymi sojusznikami. Szacuje się, że zastosowanie podgrzanej wody wykorzystywanej przez wysokociśnieniowe urządzenia czyszczące jest w stanie skrócić czas mycia o około 40-60%. Co więcej - czyszczone taką metodą przestrzenie pozostają w stopniu lekkiego podgrzania przez jakiś czas po zakończeniu mycia, dzięki czemu wysychają szybciej. To sprawia, że czyszczenie pomieszczeń inwentarskich staje się łatwiejsze, a zaoszczędzony czas można przeznaczyć na inne prace porządkowe.

Usuwamy większość zanieczyszczeń wpływających na dobrostan zwierząt

Zastosowanie gorącej wody ma jeszcze jedną zaletę - zabija organizmy, które mogą negatywnie wpływać na stan zwierząt. Chociaż po czyszczeniu następuje dezynfekcja pomieszczenia, warto mieć na uwadze czynniki biologiczne na każdym etapie sprzątania i dążyć do ich usunięcia już podczas mycia. Gorąca woda sprawdzi się w tym aspekcie doskonale. W ofercie Kärcher znajdziemy również większe i mocniejsze wysokociśnieniowe urządzenie HDS 9/18-4M, które podgrzewa wodę do temperatury 155 stopni Celsjusza, dzięki czemu możliwe jest jeszcze skuteczniejsze mycie powierzchni parą wodną, bez konieczności stosowania dodatkowych środków czyszczących. Zastosowanie podgrzanej wody pozwala na zabicie około 70-80% drobnoustrojów i patogenów zasiedlających czyszczone powierzchnie, a przyjazny środowisku tryb eco!efficiency umożliwia redukcję zużycia paliwa i emisji CO² aż o 20%. W połączeniu z późniejszą dezynfekcją, takie rozwiązanie jest więc niezwykle skuteczne i może stanowić istotny element profilaktyki mającej na celu przeciwdziałanie rozwojowi chorób, które mogą zaszkodzić zwierzętom gospodarskim.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
JESTEŚ ZAINTERESOWANY - ZŁÓŻ ZAPYTANIE OFERTOWE.
  • FORMULARZ KONTAKTOWY / ZAPYTANIE OFERTOWE
Imię i nazwisko:
Telefon:
E-mail:
Treść zapytania:
Kod:
Wpisz kod:
 
 
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.AGROBUDOWNICTWO.pl Wszelkie prawa zastrzeżone