Szukaj w serwisie

Kategorie:

Budynki inwentarskie | Garaże i wiaty na maszyny | Przechowalnie i chłodnie | Zbiorniki na gnojowicę | Biogazownie | Płyty obornikowe | Inne

Tucz świń na głębokiej ściółce

kategoria: Budynki dla trzody chlewnej, Kazimierz Szmurło / AGROBUDOWNICTWO

Budynek inwentarski jest jednym z ważniejszych elementów środowiska bytowania zwierząt. Dlatego też osoby zainteresowane budową, rozbudową czy też modernizacją swoich pomieszczeń inwentarskich dla tuczu świń, powinni dużo uwagi poświęcić na dobór takich rozwiązań technologicznych, które będą energooszczędne a jednocześnie zapewnią zwierzętom komfort bytowania i nie będą uciążliwe dla środowiska naturalnego. Od wielu lat znany i stosowany jest system chowu świń na głębokiej ściółce. Kierując się własnym doświadczeniem, jak również wskazówkami praktycznymi rolników, którzy dokonali modernizacji chlewni pod nadzorem służby doradczej WPODR Szepietowo na w.w. system stwierdziłem, że chów świń na głębokiej ściółce jest ekonomicznie uzasadniony zapewnia zwierzętom komfort bytowania i jest zgodny z Europejską Ustawą o Ochronie Zwierząt.

zdjecie
Przekrój poprzeczny [A-A]

Chciałbym teraz przybliżyć opracowany i wdrożony projekt tuczarni w istniejącej wcześniej stodole w gospodarstwie rolnym pana Marka Wojtkowskiego mieszkającego we wsi Stare Wojtkowie, gm. Ciechanowiec, pow. wysokomazowiecki. W zaprojektowanej tuczarni zwierzęta po schodach wchodzą na podest (5), na którym zlokalizowane są automaty paszowe.

Po zjedzeniu paszy zwierzęta wracają na legowisko (fot. część legowiskowa), gdzie sukcesywnie dosypywana jest cienka warstwa ściołów, która jest kredowana w ilości ok.100g\m2 w celu uzyskania optymalnej kwasowości słomy PH-7,5.

Dodatkowo rolnik stosuje mikrobiologiczne dodatki służące do wspomagania korzystnej fermentacji ściółki w celu poprawy warunków środowiskowych i sanitarnych w budynku i jego otoczeniu.

zdjecie
Część legowiskowa z podestem na auto karmik
Po uzyskaniu głębokiej ściółki równej wysokości ostatniego stopnia schodów (7) przewidzianej na jeden cykl produkcyjny, rolnik dokonuje usunięcia do dna całej ściółki za pośrednictwem ładowacza czołowego „TUR".

Stosując w.w. technologię formowania głębokiej ściółki zapewniamy, iż stosowana ściółka będzie czysta, sucha i nie budząca zastrzeżeń pod kątem zdrowotności świń. Aby osiągnąć dobre wyniki produkcyjne w chowie ściołowym należy przestrzegać aby powierzchnia boksu przeznaczono na jednego tucznika nie była mniejsza niż 0,8 m2. Powierzchnia ta ma spełniać rolę zarówno legowiska jak i gnojową.

zdjecie
Kojce z wygrodzeniami deskowymi
Instynkt Budownictwa Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa w Poznaniu przeprowadził badania rozkładu temperatury wewnątrz i na powierzchni głębokiej ściółki.

W zależności od rodzaju ściołów i metody prowadzenia fermentacji, wskazują one dużą wydajność tak otrzymanego biologicznego źródła ciepła o temperaturze wewnątrz złoża dochodzącej do 46 stopni Celsjusza.

Fakt ten wykorzystano do adaptacji nieustabilizowanych termicznie budynków jak stodoły, owczarnie, czy projektowane nowe nieogrzewane budynki inwentarskie dla tuczników.

zdjecie
Stodoła zaadaptowana na tuczarnię wraz z silosami zbożowymi
W pomieszczeniach tych nawet w czasie długotrwałych mrozów, zimą 1995\96 r. w strefie przebywania zwierząt utrzymywała się dodatnia temperatura.

Opisany system tuczu świń na głębokiej ściółce jest opłacalny, nie jest uciążliwy dla środowiska naturalnego i zapewnia dobre samopoczucie zwierząt.

 

 

zdjecie
Schody z podestem
zdjecie
Technologia tuczu świń w systemie na głębokiej ściółce.: 1. Paszarnia; 2. Legowisko na głębokiej ściółce; 3. Ganek paszowy; 4. Przegroda z desek; 5. Podest; 6. Autokarmik; 7. Schody; 8. Istniejący budynek gospodarski.

autor: Kazimierz Szmurło
źródło: AGROBUDOWNICTWO

powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
JESTEŚ ZAINTERESOWANY - ZŁÓŻ ZAPYTANIE OFERTOWE.
  • FORMULARZ KONTAKTOWY / ZAPYTANIE OFERTOWE
Imię i nazwisko:
Telefon:
E-mail:
Treść zapytania:
Kod:
Wpisz kod:
 
 
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.AGROBUDOWNICTWO.pl Wszelkie prawa zastrzeżone