Szukaj w serwisie

Kategorie:

Budynki inwentarskie | Garaże i wiaty na maszyny | Przechowalnie i chłodnie | Zbiorniki na gnojowicę | Biogazownie | Płyty obornikowe | Inne

Szopy na maszyny i sprzęt rolniczy

kategoria: Garaże i wiaty na maszyny / J.Lenard, Budownictwo Wiejskie

Dla ochrony maszyn i sprzętu rolniczego przed uciążliwością klimatu i szybkim zniszczeniem buduje się wiaty przejazdowe, szopy półotwarte i szopy zamknięte.

Wiaty służą zwykle do przetrzymywania różnych typów przyczep ciągnikowych i maszyn. Konstrukcja wiat opiera się na siatce słupów co 6,00 m i rozpiętości 7,50 - 9,00 m. Wysokość prześwitu między utwardzonym podłożem (posadzką) a okapem dachu wynosi 3,00 - 4,00 m.

Szopy półotwarte wykorzystuje się do składowania prostych narzędzi i maszyn rolniczych. Siatka słupów rozstawiona jest zwykle co 4,50 m, a rozpiętość budynku wynosi 9,0-12,0 m. Wysokość budynku sięga 3,00 m, a w szczególnych przypadkach 4,00 m. Trzystronna osłona ścianami powinna chronić wnętrze przed wiatrem i opadami. Ściana podłużna może mieć wrota i wówczas uzyskuje się przejazd, co ułatwia manipulację sprzętem.

Szopy zamknięte czterema ścianami wysokości 4,00 m i rozpiętości 9,00 - 12,00 m i więcej służą do przetrzymywania cenniejszych maszyn i narzędzi rolniczych. Wrota o wymiarach 3,90 x 3,90 m ułatwiają funkcjonowanie budynku i manipulowanie wielkogabarytowymi maszynami.

Konstrukcja szop wykonywana jest z prefabrykatów żelbetowych lub stalowych, rzadziej drewnianych. Często stosowane są słupy żelbetowe i wiązary stalowe. Na pokrycie używa się blachy fałdowej bądź falistych cementowych płyt bezazbestowych. Na podłogę stosuje się warstwę ubitego żwiru lub beton.


źródło: J.Lenard, Budownictwo Wiejskie

powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.AGROBUDOWNICTWO.pl Wszelkie prawa zastrzeżone