Szukaj w serwisie

montaż silosów zbożowych
Jedną z specjalizacji grupy SKAND TECH jest montaż silosów zbożowych. Wyszkolona kadra dokonuje montażu na terenie całej Europy silosów pionowych dla rolnictwa
dmuchawy do zboża
Pozwalają na efektywne transportowanie ziarna zbóż przy rozładunku

mrol.com.pl

Kategorie:

Technologia drewna | Beton i cement | Magazyny paszowe | Budynki i hale | Instalacje | Ochrona środowiska | Materiały budowlane | Termomodernizacja budynków

Tutaj jesteś: Technologie / Magazyny paszowe

Silosy na kiszonkę - ogólna charakterystyka obiektu

kategoria: Magazyny paszowe

Współczesne technologie żywienia zwierząt przewidują szerokie zastosowanie kiszonek z pasz zielonych, okopowych i wysłodków buraczanych. Stosowane są zatem różne typy silosów, które najogólniej podzielić można na płaskie i wieżowe.

W małych gospodarstwach kiszonki magazynuje się w pryzmach pod folią lub silosach płaskich rowowych. W gospodarstwach dużych wznoszone są silosy płaskie przejazdowe, komorowe z korytarzem najazdowym lub nawet z pomostem załadowczym przesuwanym na szynach, co chroni składowaną paszę przed zanieczyszczeniem błotem, oblepiającym koła środków transportowych. Silosy płaskie w dużych fermach zajmują znaczne powierzchnie. Zakiszana masa zielona musi być ugnieciona i chroniona przed dostępem powietrza, aby następowała prawidłowa fermentacja złoża. Stąd konieczne jest nakrycie jej folią oraz odprowadzenie nadmiaru soków kiszonkowych do przyległych studzienek, aby uniknąć degradacji środowiska w otoczeniu silosów i zanieczyszczenia wód gruntowych. Silosy płaskie wykonuje się głównie z elementów prefabrykowanych drewnianych i żelbetowych i zabezpiecza przed agresywnym działaniem kwasów. Napełnianie silosów powinno być wykonane w możliwie krótkim czasie, stąd też potencjał transportowy gospodarstwa może ograniczaćwielkość pojedynczych silosów. Do rozładunku złoża kiszonki najczęściej stosowane są ładowacze chwytakowe (np. T-214 Cyklop, T-217 Kronus) lub ładowacz czołowy T-210 Tur zawieszony na ciągniku, przy czym konieczne jest uprzednie odspojenie kostek kiszonki piłami. Znacznie efektywniejsze pod względem wydajności, lecz droższe w eksploatacji są ładowacze, które równocześnie rozdrabniają i spulchniają kiszonkę w trakcie odspajania, co ułatwia potem jej mechaniczne rozkładanie do żłobów, a ponadto złoże jest wybierane równo i mała jest powierzchnia kontaktu kiszonki z powietrzem.

Szczególną odmianą silosów płaskich są tunele z tworzyw sztucznych, napełniane masą zielonki przy użyciu prasy napędzanej od wałka ciągnika. Zielonka wtłaczana jest do tunelu opartego na ramie z siatki zakotwionej w gruncie. Silos taki może być formowany w dowolnym miejscu i ma zwykle długość 10-25 m, a szerokość przy ziemi około 260 cm.

Silosy wieżowe dzięki pełnej mechanizacji załadunku i wyładunku oraz niskim stratom składników pokarmowych w trakcie składowania są bardzo rozpowszechnione w krajach wysokorozwiniętych. Występują dwa zasadnicze typy silosów: gazoszczelne oraz otwarte. Są to zbiorniki w kształcie walca pionowego o stosunku średnicy do wysokości 1:3, zbudowane z drewna, żelbetu, blachy stalowej, aluminiowej lub tworzyw sztucznych. Ściany muszą być odporne na działanie korozyjne kiszonki oraz wysoką temperaturę. Napełnianie silosów odbywa się mechanicznie przy użyciu dmuchawy lub podnośnika zgrzebłowego, a wybieranie za pomocą skrawaczy dolnych lub górnych.

W dużych gospodarstwach najczęściej stosowane są silosy o dużych średnicach z wybieraniem górnym, gdyż dolne wybieracze stosowane w silosach Harvestor często ulegają awariom trudnym do usunięcia. Do szczelnego zamknięcia silosu od góry najczęściej używa się folii przyciśniętej na obwodzie workami z piaskiem. Ze względu na dwukrotnie wyższe nakłady na budowę silosów wieżowych niż płaskich oraz skomplikowane urządzenie mechanizacyjne silosy wieżowe w Polsce nie zyskały uznania.

Silosy służące składowaniu kiszonek z liści buraczanych, krajanki z buraków cukrowych bądź wysłodków buraczanych są płaskie typu rowowego nieprzejazdowe.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 
 
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.AGROBUDOWNICTWO.pl Wszelkie prawa zastrzeżone