Szukaj w serwisie

Kategorie:

Instalacje | Projekty | Agroturystyka | Dachy i pokrycia dachowe | Dom i Zagroda | Folie i szklarnie | Budynki gospodarcze | Inne

Tutaj jesteś: Artykuły / Folie i szklarnie

Rodzaje szklarni i cieplarni

kategoria: Folie i szklarnie
Rodzaje szklarni i cieplarni
Rys. 1. Niemiecka szklarnia znormalizowana wg DIN 11 536 [b - szerokość efektywna, e - moduł wymiarowy (3,0655 m), hs - wysokość ściany pionowej, H - wysokość kalenicy]

Podział współcześnie wznoszonych szklarni, pod względem nominalnej szerokości nawy budynku, zależy głównie od wymiarów profilowych elementów konstrukcyjnych i od znormalizowanych wymiarów pokrycia (szyb), które są wprawiane bez przycinania.

Z wymiarów tych podstawowych elementów budowlanych i kąta pochylenia dachu wynikają moduły wymiarowe szerokości połaci dachu, które są wielokrotnością długości zastosowanych płyt szkła (rys. 1), a co za tym idzie szerokości nominalnej szklarni.

  • Na przykład z modułu wymiarowego, wynikającego z długości szyby 174 cm uzyskuje się następujące szerokości nominalne szklarni:
  • 6 m (2 długości szyby na każdą połać dachu),
  • 9 m (3 długości szyby na każdą połać dachu),
  • 12 m (4 długości szyby na każdą połać dachu),
  • 15 m (5 długości szyby na każdą połać dachu).

zdjecie
Rys. 2. Typowa szklarnia blokowa do uprawy roślin w gruncie o szerokości nawy 6 lub 9 m
W wykonawstwie współczesnych obiektów szklarniowych uzasadniona jest wyłącznie przemysłowa prefabrykacja zunifikowanych elementów, co umożliwia stosowanie właściwych technologii produkcyjnych, oszczędne zużycie materiałów i obniżenie kosztów jednostkowych powierzchni szklarni. Takie podejście ma miejsce w budowie wąskonawowych szklarni blokowych, odznaczających się swoistymi zaletami (np. brak łączników, korytarzy komunikacyjnych); ale także z określonymi wadami (np. mały rozstaw elementów konstruk-cyjnych utrudnia zmechanizowanie wielu podstawowych prac agrotechnicznych, a podczas obfitych opadów śniegu występuje niebezpieczeństwo wgniatania szyb, hamowanie przenikania światła, utrudnione wietrzenie itp. (rys. 2).

Drugi kierunek to budowa szklarni pojedynczych, znacznej szerokości (do 20 m) i długości około 100 m.

Nakłady inwestycyjne na jednostkę powierzchni szklarni pojedynczych są wprawdzie wyższe, jednak efekty produkcyjne z nich uzyskiwane są większe, na skutek lepszych warunków świetlnych i efektywnej wentylacji.

Podstawowe elementy konstrukcji, jak wiązary i płatwie, wykonane są z elementów stalowych ocynkowanych, natomiast szczebliny i wietrzniki, z aluminiowych specjalnie profilowanych, w których szkło osadzone jest na trwałych uszczelkach, z tworzyw sztucznych.

W krajach zachodnich (Holandia, Niemcy) oprócz konstrukcji znormalizowanych - kratownicowych stosuje się konstrukcje ramownicowe o różnej szerokości (7, 9, 11, 15 m); ma to miejsce w budownictwie jedno- i dwunawowym. Pokrycie dachowe może w nich być wykonane nie ze szkła, lecz z płyt z tworzywa sztucznego. Takie rozwiązania konstrukcyjne umożliwiają m.in. lepsze wykorzystanie strefy pod dachem, czyli efektywniejsze wykorzystanie całego obiektu.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 
 
 
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.AGROBUDOWNICTWO.pl Wszelkie prawa zastrzeżone