Szukaj w serwisie

Kategorie:

Instalacje | Projekty | Agroturystyka | Dachy i pokrycia dachowe | Dom i Zagroda | Folie i szklarnie | Budynki gospodarcze | Inne

Tutaj jesteś: Artykuły / Instalacje

Oświetlenie pomieszczeń gospodarczych - maksymalna funkcjonalność i bezpieczeństwo

kategoria: Instalacje
Oświetlenie pomieszczeń gospodarczych - maksymalna funkcjonalność i bezpieczeństwo
Oświetlenie pomieszczeń gospodarczych - maksymalna funkcjonalność i bezpieczeństwo

Do domów zazwyczaj szukamy opraw oświetleniowych, które mają pięknie wyglądać, dawać sporo światła oraz dekorować przestrzeń wokół, wpisując się w konkretne trendy wnętrzarskie. W przypadku pomieszczeń gospodarczych jest nieco inaczej. Gdy planujemy w nich praktyczny i wygodny system oświetleniowy, należy zwracać uwagę na konkretne aspekty i parametry techniczne. O czym trzeba pamiętać? Jeśli chcecie wiedzieć, zapraszamy do dalszej lektury.

Do czego potrzebujemy oświetlenia w pomieszczeniach gospodarczych?

Charakter oświetlenia oczywiście w głównej mierze wynika z funkcji pomieszczenia - czy służy ono głównie jako magazyn i schowek na przydatne drobiazgi, czy też wykonujemy w nim precyzyjne prace manualne. Należy bezwzględnie brać to pod uwagę, dobierając oprawy oświetleniowe, tworzące całościowy system.

W tego typu przestrzeniach lampy mają za zadanie oświetlać ciągi komunikacyjne, dawać wystarczającą ilość światła, aby bez trudu orientować się w przestrzeni i móc wykonywać proste lub bardziej skomplikowane czynności.

Z tego względu, wybiera się do nich głównie oprawy wiszące lub sufitowe oraz kinkiety, które pozwalają na praktyczne urządzenie każdego wnętrza.

Czym musi wyróżniać się oprawa do wnętrz gospodarczych?

Lampa do pomieszczeń gospodarczych przede wszystkim musi być maksymalnie funkcjonalna i dawać wystarczającą ilość światła do wykonywania wszelkich niezbędnych czynności.

Powinna być wykonana z trwałego i odpornego na uszkodzenia materiału. Najczęściej stosuje się do tego szkło i metal. Często źródło światła jest dodatkowo osłaniane specjalnymi wzmocnieniami. We wnętrzach tego typu liczy się przede wszystkim praktyczność, dlatego też oprawy są zazwyczaj niewielkie, nie zajmując nadmiernie przestrzeni, pozwalając przy tym na bezpieczne przemieszczanie się oraz wykonywanie wszelkich zadań.

Warto sięgać po proste, klasyczne oprawy techniczne, które oferuje renomowany producent lamp na Lampy.it, stawiający na wysoką jakość oraz wytrzymałość wszystkich produktów.

Jakie powinno być światło w pomieszczeniach gospodarczych?

Parametry oświetlenia całkowicie zależą od tego, do czego mamy zamiar wykorzystywać pomieszczenie. Jeśli chcemy oświetlić magazyn, wystarczy nam światło na poziomie 100-200 lx. Jeśli natomiast planujemy oświetlenie warsztatu, wówczas natężenie musi być zdecydowanie większe. W zależności od precyzji wykonywanych zadań może wynosić:

  • 500 lx - projektowanie, prace montażowe,
  • 750 lx - zadania kreślarskie, precyzyjne prace manualne,
  • 1000 lx - wyroby narzędzi, mechanika precyzyjna, obsługiwanie narzędzi do obróbki.

Zastosowanie odpowiednich lamp, gwarantuje wygodę oraz maksymalne bezpieczeństwo podczas pracy. Pamiętajmy, że musimy dokładnie i równomiernie oświetlić całą przestrzeń roboczą, dbając o zniwelowanie efektu olśnienia, powstawania cieni oraz odbłysków, które mogłyby wprowadzać dyskomfort oraz wpływać na szybkie zmęczenie oczu.

Oprócz wyżej omówionych, standardowych parametrów, w pomieszczeniach gospodarczych, szczególnie tych, narażonych na występowanie wilgoci oraz zmiennych temperatur, powinno się stosować oprawy o podwyższonym współczynniku IP.

Skala IP, czyli International Protection Rating, określa stopień ochrony danego urządzenia elektrycznego oraz jego odporność na przedostawanie się ciał stałych oraz wilgoci i wody do wnętrza produktu. Kod IP stosuje się powszechnie na całym świecie do opisywania rozmaitych narzędzi i przedmiotów, stosowanych w miejscach o podwyższonym zanieczyszczeniu powietrza (duże zapylenie itp.) lub nieustannie narażonych na działanie wilgoci lub zachlapanie wodą.

Współczynnik IP składa się z dwóch cyfr. Pierwsza mówi o ochronie przed ciałami stałymi (od 0 do 6), druga o wodoszczelności (od 0 do 9). Stosowanie narzędzi i produktów elektrycznych odpowiednio dopasowanych do charakteru pomieszczenia, gwarantuje bezpieczeństwo oraz długotrwałe, bezawaryjne używanie sprzętu.

Estetyka opraw do pomieszczeń gospodarczych

Zwykło się uważać, że lampy do przestrzeni gospodarczych mają być wyłącznie praktyczne. Coraz częściej jednak dba się także o ich ciekawe, przyjemne dla oka wzornictwo. Nie są oczywiście nadmiernie ozdobne, jednak zastosowanie odpowiednich materiałów wysokiej jakości oraz prosta, minimalistyczna bryła, pozwalają uzyskać ciekawe efekty wizualne, idealnie wpisujące oprawy techniczne (zarówno wiszące, sufitowe, jak i lampy na stół w warsztacie) do każdej przestrzeni.

Szukając zatem odpowiednich rozwiązań, zwróćmy uwagę na parametry każdego produktu, aby zapewnić sobie maksymalną wygodę pracy, ale też nie zapominajmy o wyglądzie, który w pełni sprawdzi się w konkretnym wnętrzu. Nikt nie powiedział bowiem, że warsztat lub inne pomieszczenie gospodarcze nie może wyglądać ciekawie i odpowiadać oczekiwaniom estetycznym właścicieli lub użytkoniwków.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 
 
 
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.AGROBUDOWNICTWO.pl Wszelkie prawa zastrzeżone