Szukaj w serwisie

Kategorie:

Instalacje | Projekty | Agroturystyka | Dachy i pokrycia dachowe | Dom i Zagroda | Folie i szklarnie | Budynki gospodarcze | Inne

Tutaj jesteś: Artykuły / Dom i Zagroda

Osuszacze powietrza do domu - co warto o nich wiedzieć?

kategoria: Dom i Zagroda
Osuszacze powietrza do domu - co warto o nich wiedzieć?
Osuszacze powietrza do domu - co warto o nich wiedzieć?

W niektórych pomieszczeniach panuje nadmierna wilgotność powietrza. W takich sytuacjach trzeba zadbać o osuszenie ich, aby nie doprowadzić do wielu problemów technicznych dla budynku oraz zdrowotnych dla mieszkańców. Jak to zrobić sprawnie i skutecznie? Warto zastosować praktyczne osuszacze powietrza, których coraz więcej można znaleźć na rynku. Który z nich najlepiej wybrać? Tego dowiecie się z dzisiejszego tekstu.

Dlaczego wilgoć w pomieszczeniu bywa groźna?

Kwestia odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu jest równie ważna, jak prawidłowa temperatura. Wpływa ona na stan techniczny budynku oraz na zdrowie osób w nim mieszkających.

Zbyt suche powietrze powoduje problemy z oddychaniem oraz podrażnienie dróg oddechowych, co bywa szczególnie uciążliwe dla alergików. Przesuszeniu powietrza sprzyja intensywne ogrzewanie wnętrz w okresie zimowym, bez regularnego wietrzenia, oraz nadmierne wykorzystywanie klimatyzacji, nie posiadającej specjalnych modułów do nawilżania powietrza.

Jeszcze groźniejsza potrafi być jednak zbyt wysoka wilgotność powietrza. Wynika ona często z cech danego terenu, który może być nadmiernie wilgotny. Wilgoć we wnętrzach pojawia się też w miejscach, które nie są wystarczająco ogrzewane i nie mają zapewnionej dobrej wentylacji.

Co się dzieje w pomieszczeniach, w których poziom wilgotności jest zbyt wysoki? Dochodzi do rozwoju niebezpiecznych grzybów. Ich występowanie bywa groźne dla zdrowia i życia człowieka. Oprócz tego wilgoć wnika w przegrody, nadwyrężając ich konstrukcję. Prowadzi przez to do ich stopniowej degradacji, aż do całkowitego zniszczenia.

Optymalny poziom wilgotności w pomieszczeniu zależy od temperatury. Jeśli utrzymuje się ona na poziomie 19-20 stopni Celsjusza, to wilgotność powinna wynosić 55-60%. Jeżeli natomiast temperatura sięga 21-22 stopni, należy zachować wilgotność na poziomie 40-45%.

Zbyt wysoka wilgotność – jak osuszyć powietrze?

Do osuszania powietrza najczęściej wykorzystuje się praktyczne i wygodne osuszacze powietrza. W większości są to produkty mobilne, często wyposażone w kółka, dzięki czemu łatwo ustawić je w miejscu, w którym są aktualnie potrzebne, bez konieczności inwestowania w kilka produktów.

Dzięki osuszaczom udaje się zmniejszyć wilgotność w pomieszczeniu nawet o 80-90%. Niektóre z nich pozwalają na dowolną regulację w zakresie od 30% do 90%. Pozwala to stworzyć optymalne warunki, dostosowane do typu wnętrza i jego zastosowania.

Rodzaje osuszaczy powietrza

  • Osuszacze dzieli się na dwie, główne kategorie:
  • adsorpcyjne,
  • kondensacyjne.

Pierwsze z nich do osuszania powietrza wykorzystują zjawisko adsorpcji, czyli odkładania się wody na powierzchni specjalnego materiału – adsorbentu. Wyposażą się je w rotor, który pokrywa warstwa adsorpcyjna, składająca się zazwyczaj z żelu krzemionkowego. Podczas pracy urządzenia wilgoć osadza się na rotorze, a następnie skrapla się do specjalnego pojemnika.

Urządzenia tego typu można stosować nawet w bardzo zawilgoconych pomieszczeniach (np. w piwnicach), w których panuje niska temperatura. Potrafią osuszać powietrze do konkretnego, ustalonego odgórnie poziomu i działają w szerokim zakresie wilgotności i temperatur.

Osuszacze kondensacyjne natomiast w działaniu są zbliżone do klasycznej klimatyzacji. Aby skroplić wodę, wykorzystuje się w nim efekt rosy. Dlatego głównymi elementami urządzenia są sprężarka, wentylator i wymienniki ciepła.

Osuszacze tego typu najlepiej działają w wysokich temperaturach i przy wysokiej wilgotności powietrza.

Warto pamiętać, że urządzenia adsorpcyjne wykorzystują więcej energii elektrycznej i są mniej odporne na uszkodzenia. Z tego względu nie powinno się ich używać w pomieszczeniach z wysokim zapyleniem, gdyż może to prowadzić do uszkodzenia rotora. Z drugiej strony działają w znacznie szerszym zakresie wilgotności i temperatury.

Natomiast urządzenia kondensacyjne są bardziej trwałe i energooszczędne. Jednak sprawdzają się przede wszystkim przy bardzo wysokiej wilgotności i temperaturze.

Wysokiej jakości, funkcjonalne i estetyczne osuszacze powietrza można znaleźć w sklepie Econovli.

Idealny osuszać do domu – sposób na komfort

Zapewnienie odpowiedniej wilgotności w domu to podstawa dla komfortowego funkcjonowania. Ogranicza się dzięki temu występowanie niebezpiecznych drobnoustrojów oraz dba o świetne samopoczucie wszystkich mieszkańców.

Jeżeli zatem zauważymy tylko, że wilgotność w którymś z pomieszczeń za bardzo wzrosła, warto od razu postawić na osuszacze – dla zdrowia i bezpieczeństwa domowników.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 
 
 
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.AGROBUDOWNICTWO.pl Wszelkie prawa zastrzeżone