Szukaj w serwisie

okładka

Reprint książki z 1915 roku. W marcu 1915 roku w celu odbudowy Kraju zniszczonego bitwami Wielkiej Wojny zawiązał się „Komitet Obywatelski Odbudowy Wsi i Miast w Krakowie". Dzięki ofiarności architektów polskich, którzy przekazali nieodpłatnie swoje projekty, Komitet opublikował cykl wzorników architektonicznych: „Odbudowa polskiej wsi", „Odbudowa polskiego miasteczka. Projekty domów", „Odbudowa polskiego miasteczka. Projekty budynków użyteczności publicznej."

Celem tych publikacji, obok zaprezentowania funkcjonalnych i estetycznych projektów dla odbudowy, było również propagowanie architektury rodzimej opartej na lokalnej tradycji budowlanej z wykorzystaniem miejscowych materiałów budowlanych i ochrona krajobrazu. W znacznym stopniu przyczyniły się one do ukształtowania cech stylu narodowego, który w licznych realizacjach znalazł swój wyraz po odzyskaniu Niepodległości.

W założeniu autorów wzorniki nie stanowiły gotowego katalogu projektów domów, lecz miały być źródłem twórczego natchnienia dla architektów.

Projekty zamieszczone w tej publikacji także dzisiaj mogą stanowić wzór do naśladowania i źródło inspiracji przy projektowaniu architektury opartej na najlepszych tradycjach rodzimych.

powrót

Odbudowa polskiej wsi. Projekty chat i zagród włosciańskich.

 • Pełny tytył:
  ODBUDOWA POLSKIEJ WSI. PROJEKTY CHAT I ZAGRÓD WŁOŚCIAŃSKICH OPRACOWANE PRZEZ GRONO ARCHITEKTÓW POLSKICH WYDANE POD REDAKCYĄ WŁADYSŁAWA EKIELSKIEGO NAKŁADEM WYDAWNICTWA OBYWATELSKIEGO KOMITETU ODBUDOWY MIAST I WSI W KRAKOWIE W ROKU 1915
 • Autor:
  pod redakcją WŁADYSŁAWA EKIELSKIEGO
 • ISBN:
  978-83-61144-01-0
 • Dostępność:
  Nie
 • Wymiary:
  420 x 300
 • Liczba stron:
  185
 • Tematyka:
  Projekty
 • Wydawnictwo:
  GÓRNOLEŚNE
 • Rok / numer:
  1915 / 0
 • Cena:
  85.00
cena: 85.00

Spis treści:

"Odbudowa polskiej wsi" składa się z dwóch części, opisowej i ilustracyjnej.

W części opisowej, na 32 stronach, omówione zostały zasady wznoszenia budowli estetycznych, higienicznych i ekonomicznych. Przedstawione technologie i materiały oraz kosztorysy budowli. Ponadto dużą uwagę autorzy poświęcili kwestii zaopatrzenia mieszkańców wsi w wodę z własnych ujęć i wodociągu i, co ciekawe, szczegółowo przedstawili budowę pieca chlebowego, którego plany znalazły się w w tej publikacji.

W części ilustracyjnej, na 37 całostronnicowych tablicach w formacie A3, przedstawione zostały projekty domów i zabudowań gospodarczych przygotowane z myślą o różnych użytkownikach, od włościanina bezrolnego po włościanina na 11-20 morgach. Wyjątkowo ciekawe są 3 tablice z wizualizacją wsi zabudowanej domami według projektów z tej publikacji.

powrót
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.AGROBUDOWNICTWO.pl Wszelkie prawa zastrzeżone