Szukaj w serwisie

Kategorie:

Technologia drewna | Beton i cement | Magazyny paszowe | Budynki i hale | Instalacje | Ochrona środowiska | Materiały budowlane | Termomodernizacja budynków

Tutaj jesteś: Technologie / Ochrona środowiska

Oczyszczalnia ścieków "Ogrody Odnowy" w Barzkowicach

kategoria: Ochrona środowiska , m.g.

Przedsięwzięcie inwestycyjne pt. „Pilotażowy system odprowadzania ścieków dla rejonu wsi Barzkowice wraz z oczyszczalnią ścieków i elektrownią wiatrową" zrealizowane zostało w 2004 roku. Obsługuje mieszkańców wsi Golina, Luboń i Barzkowice oraz Regionalne Centrum Doradztwa, Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich w Barzkowicach. W zakres tej inwestycji wchodzi również lokalna mini oczyszczalnia ścieków we wsi Golinka. Głównym sposobem zasilania urządzeń oczyszczalni w energię elektryczną jest elektrownia wiatrowa - jako alternatywne źródło energii. Inwestycja była finansowana ze środków zewnętrznych.

Zastosowany system oczyszczania w oczyszczalni ścieków położonej na terenie Regionalnego Centrum Doradztwa, Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich w Barzkowicach jest typu "Ogrody Odnowy" wykorzystujący technologię oczyszczania ścieków "ORGANICA".

System ORGANICA to lokalny system oczyszczania ścieków, który łączy najnowsze osiągnięcia inżynierii ekologicznej z tradycyjną technologią oczyszczania ścieków. System ten opracowany początkowo w Stanach Zjednoczonych oraz w Wielkiej Brytanii oferuje obecnie lokalnym społecznościom i firmom na całym świecie możliwość ponownego wykorzystania wysokojakościowej wody odzyskanej z oczyszczonych ścieków w tani, skuteczny i estetyczny sposób.

Poprzez celowe ukierunkowanie procesów metabolicznych żywych organizmów trawiących substancje zanieczyszczające pochodzenia organicznego, system ORGANICA wzmacnia siły, które natura wykorzystuje do oczyszczania wody.

Oprócz bakterii jakie zwykle znajdują się w tradycyjnych systemach osadu czynnego, system ORGANICA posiada od 2 do 3 tysięcy gatunków roślin, zwierząt i drobnoustrojów. Zdolność tych organizmów do samoorganizowania się i pobierania energii słonecznej zapewnia efektywną biodegradację zanieczyszczeń. Rozwijające się ekosystemy zapewniają wysoki poziom bioróżnorodności dzięki czemu system jest stabilny i elastyczny. Te zróżnicowane systemy ekologiczne wyjątkowo dobrze reagują na zmiany w obciążeniu odpadami i dopływającymi zanieczyszczeniami.

System składa się z szeregów napowietrzanych reaktorów, osadników i zespołów uzdatniania końcowego. Zakłada, że komory biologicznego oczyszczania całkowicie pokrywa roślinność o dobrze rozwiniętych systemach korzeniowych, umieszczona na podtrzymującej siatce poniżej poziomu wody w otwartych reaktorach aerobowych, w uprawie hydroponicznej. Ich korzenie zwisają w wodzie do głębokości 1,5 m. Zapewnia to likwidację nieprzyjemnych zapachów i wywołuje pozytywne wrażenie estetyczne. Korzenie roślin zapewniają zdrowe środowisko dla rozwoju biomasy tworzącej na ich powierzchni błonę biologiczną podobną do występującej na złożach stałych. Znacząca ilość występujących na korzeniach mikroorganizmów dodatkowo zwiększa skuteczność oczyszczania ścieków. Zaś w zbiorniku końcowego oczyszczania ścieków, żywe organizmy wyższe, takie jak ryby, małże, kraby i ślimaki stanowią uzupełnienie systemu biologicznego, jednocześnie pełniąc rolę niezwykle czułych wskaźników czystości wody. W trakcie przepływu ścieków przez zbiorniki ustawione w technologiczny ciąg, w każdym z tych zbiorników rozwija się odmienny ekosystem. Takie szeregi samodzielnych, kaskadowych systemów ekologicznych tworzą solidny system o znakomitych możliwościach oczyszczania. Ekologiczne Złoża Zawiesinowe znajdujące się za osadnikami wtórnymi kończą proces oczyszczania. Reaktory te skutecznie usuwają ostatnie resztki koloidów, drobnych cząstek i patogenów. Umiarkowane warunki klimatyczne w szklarni zapewniają temperaturę otoczenia od 6 do 8 stopni Celsjusza, dzięki której rośliny i pozostałe organizmy pozostają aktywne przez cały rok. Stały efekt oczyszczania utrzymuje się dzięki temu, że zbiorniki oczyszczalni są umieszczone w szklarni zapewniającej stałą temperaturę otoczenia niezależnie od pory roku.

Ważnym zagadnieniem, oprócz zastosowania pierwszej tego typu w Polsce technologii procesów oczyszczania ścieków jest związana z nim misja edukacji ekologicznej. Na bazie obiektów oczyszczalni Regionalne Centrum Doradztwa, Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich w Barzkowicach prowadzi szeroko rozumianą edukację ekologiczną w tym zakresie.

Wybudowanie oczyszczalni zmienia również korzystnie sytuację w zakresie ochrony środowiska, szczególnie ochrony wód. Bezpośrednim odbiornikiem oczyszczonych wód jest rzeka Pęzinka. Rzeka ta powinna mieć I klasę czystości. Uruchomienie oczyszczalni na pewno poprawi ograniczenie ładunku zanieczyszczeń odprowadzanych do rzeki.

autor: m.g.

powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
JESTEŚ ZAINTERESOWANY - ZŁÓŻ ZAPYTANIE OFERTOWE.
  • FORMULARZ KONTAKTOWY / ZAPYTANIE OFERTOWE
Imię i nazwisko:
Telefon:
E-mail:
Treść zapytania:
Kod:
Wpisz kod:

 
 
 
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.AGROBUDOWNICTWO.pl Wszelkie prawa zastrzeżone