Szukaj w serwisie

Kategorie:

Budynki inwentarskie | Garaże i wiaty na maszyny | Przechowalnie i chłodnie | Zbiorniki na gnojowicę | Biogazownie | Płyty obornikowe | Inne

Nowoczesne chlewnie - podstawowe zasady projektowe i budowlane

kategoria: Budynki dla trzody chlewnej, Robert Hubner / B.W.

Wbrew pozorom niełatwy jest wybór - optymalnego w aspekcie ekonomicznym i technicznym - rozwiązania budowlano-konstrukcyjnego nowo planowanego budynku dla trzody chlewnej, które zapewniając konieczną przestrzeń dla realizacji programu użytkowego takiej inwestycji zaspokoiłoby wymagania hodowcy jednocześnie mieszcząc w nim najbardziej efektywny dla konkretnej hodowli system utrzymania zwierząt i wynikający stąd układ technologiczny i wyposażenie. Tematyka ta powraca zwykle podczas okazjonalnych spotkań z hodowcami, kursów czy prelekcji.

Projektując jakikolwiek budynek inwentarski spełnić należy tak standardy i przepisy UE, polskie przepisy o utrzymaniu zwierząt - w niejednym punkcie o wiele bardzie rygorystyczne niż unijne - jak i obowiązujące przepisy budowlane, w tym dotyczących budowli rolniczych, a także przepisy prawne i rozporządzenia z zakresu ochrony środowiska.

Na uwadze należy mieć także różnorakie metody kompleksowej oceny modernizowanych i nowo projektowanych chlewni stosowane w Polsce i UE - np. kompleksową metodę oceny budynków inwentarskich i systemów chowu (nazywaną w skrócie metodą TGI 200), gdzie ocenie poddaje się 63 kryteria przyznając im odpowiednią ilość punktów, co w przybliżeniu określa stopień skomplikowania rozważanego problemu. Z kolei inne metody (FAT, VDI) pozwalają - na podstawie kilkunastu kryteriów - ustalić odległości od innych położonych na działce obiektów i usytuować budynek inwentarski w terenie.

Po spełnieniu tych - absolutnie głównych - kryteriów, można dopiero myśleć o szczegółowych rozwiązaniach w zakresie technologii obleczonej w odpowiednią konstrukcję.

autor: Robert Hubner
źródło: B.W.

powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.AGROBUDOWNICTWO.pl Wszelkie prawa zastrzeżone