Szukaj w serwisie

Kategorie:

Budynki inwentarskie | Garaże i wiaty na maszyny | Przechowalnie i chłodnie | Zbiorniki na gnojowicę | Biogazownie | Płyty obornikowe | Inne

Tutaj jesteś: Budujemy / Inne

Najwięksi producenci okien w Polsce

kategoria: Inne

produPolska rozwija się w wielu kierunkach, a innowacyjne produkty podbijają inne kraje. Jedną z bardzo docenianych dziedzin jest stolarka okienna. Wśród krajów Unii Europejskiej Polska zajmuje pierwsze miejsce jako producent okien. Dobre wyniki zawdzięczamy 2 tysiącom firm, które specjalizują się w stolarce okiennej. Kilka największych firm to aż 30% udziałów w całym rynku. W artykule opowiemy o kilku największych firmach eksportujących okna do krajów Unii Europejskiej i poza nią.

Polska liderem produkcji okien w Europie

Warto wspomnieć, że roczna produkcja okien w Polsce to 13 mln sztuk. Aż 75% to modele wykonane z plastiku, a 24% drewniane. Pozostałe to okna wykonane ze stali i aluminium. Polska branża stolarki okiennej wzmacnia się z roku na rok, a producenci eksportują coraz więcej okien. Takie działania pozwolą umocnić Polskę na rynku międzynarodowym. Współcześnie zauważono największe zapotrzebowanie na okna energooszczędne. Wielu polskich producentów posiada międzynarodowe certyfikaty potwierdzające jakość swoich produktów. Co rok wartość eksportowanej stolarki zwiększa się średnio o 18%, a polscy producenci są w stanie wyeksportować nawet 6 mln sztuk okien w ciągu roku. W Polsce bardzo ważne jest połączenie nowoczesnych technologii produkcji okien i bardzo konkurencyjnych cen. To właśnie wyróżnia nas spośród innych krajów sprzedających okna na eksport. Zagraniczni klienci docenią produkty wysokiej jakości, które na dodatek mają niską cenę. Powoli zaczynamy eksport również do USA, Wietnamu czy Kanady. Producent okien HST Domatus.pl proponuje innowacyjne rozwiązania dotyczące stolarki okiennej.

Oknoplast

Firma powstała w 1994 roku w Krakowie. Na samym początku było zatrudnionych tylko 60 osób, które pracowały na 800-metrowej hali. Właściciel firmy był współudziałowcem w dwóch innych firmach, ale podjął decyzję o stworzeniu własnej marki. Nie chciał zajmować się produkcją dużej ilości okien słabej jakości. Po roku okazało się, że była to bardzo dobra decyzja, ponieważ Oknoplast osiągnął 4 mln obrotu. Obecnie firma posiada około 2500 salonów w całej Polsce i innych krajach. W Polsce zatrudnia aż 1200 pracowników, a każdy z nich ma umowę o pracę. Aż 70% wyprodukowanych okien jest przeznaczona na eksport.

Drutex

Kolejna firma pochodzi z Bytowa, a powstała w 1985 roku. Na początku produkowano tutaj druty, siatki ogrodzeniowe i wyroby z drutu. Pierwsze okna zostały wyprodukowane w 1994 roku. Okazuje się, że to był bardzo dobry kierunek działań, bo obecnie firma jest największym producentem stolarki w Europie. To najlepszy przykład polskiej firmy, która z produkcji drutu przeszła do stolarki okiennej i stała się europejskim potentatem w branży. Firma zatrudnia około 3000 osób, a każdego dnia produkuje się 7000 sztuk okien.

Fakro

Kolejnym potentatem produkcji okien jest Fakro, które pochodzi z Nowego Sącza. Firma powstała w 1991 roku. Fakro specjalizuje się w oknach dachowych, ponieważ firma produkuje pół miliona tego rodzaju okien rocznie. Roczne przychody firmy to około 1,2 mld rocznie. W Polsce znajdziemy 12 fabryk Fakro, w których zatrudnionych jest blisko 3,3 tys. osób. Co ciekawe Fakro posiada aż 15% udziału w rynku globalnym, a 70% okien przeznacza na eksport. Ryszard Florek zarobione pieniądze inwestuje w dalszy rozwój firmy.

Dako

Ostatnią firmą, którą omówimy, jest Dako założona w 1994 roku przez dwóch braci. Obecnie firma ma dwa duże parki technologiczne zajmujące powierzchnię 20000 metrów kwadratowych. Największym rynkiem eksportowym jest Francja, gdzie polskie okna są bardzo rozpoznawalne. Warto wspomnieć, że okna Dako są wysyłane do 20 krajów na całym świecie. Znajdziemy wśród nich nawet Japonię czy Meksyk. 50% produkcji jest wysyłane poza Polskę.

 


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.AGROBUDOWNICTWO.pl Wszelkie prawa zastrzeżone