Szukaj w serwisie

Kategorie:

Instalacje | Projekty | Agroturystyka | Dachy i pokrycia dachowe | Dom i Zagroda | Folie i szklarnie | Budynki gospodarcze | Inne

Tutaj jesteś: Artykuły / Dom i Zagroda

Kiedy i jak siać trawę. Zadbaj o swój ogród na lato

kategoria: Dom i Zagroda
Kiedy i jak siać trawę. Zadbaj o swój ogród na lato
Kiedy i jak siać trawę. Zadbaj o swój ogród na lato

Wysiew trawy nie jest trudny, ale warto się do niego dobrze przygotować - szczególnie, jeśli do tej pory tego nie robiliśmy.

1.     Wiosną czy jesienią? Kiedy siać trawę? 

2.     Jak siać trawę - kilka słów o technice

3.     Jaką trawę zasadzić w ogrodzie?

Na wysiew trawy na posesji warto zdecydować się z wielu powodów. Najważniejszy to z całą pewnością fakt, że trawnik orientuje poszczególne elementy ogrodu i stanowi ich efektowne połączenie. Oddziela od siebie rabaty, grządki oraz oczka wodne, a także pełni rolę swego rodzaju obramowania, wizualnie separując ją od ogrodzenia lub żywopłotu. Okazuje się też idealnym miejscem do wypoczynku - jest przyjemny nawet dla bosych stóp, koi oczy swoim soczystym, zielonym kolorem i sprzyja odprężeniu.

W porównaniu do wielu innych elementów ogrodu, trawnik nie wymaga też pracochłonnej i trudnej pielęgnacji. Ta sprowadza się właściwie do koszenia, podlewania i nawożenia, a rzadziej także odchwaszczania, piaskowania, aeracji, wertykulacji i grabienia. To zadania nietrudne - poradzą sobie z nimi nawet osoby nieposiadające umiejętności profesjonalnego ogrodnika.

Źródłem problemów zazwyczaj okazuje się nie sama pielęgnacja, a wysiew trawy. Te mogą dotyczyć zarówno wyboru dogodnego terminu, jak i sposobu, w który wysiejemy trawnik. Szczególnie narażeni na nie są świeżo upieczeni właściciele ogrodów, którzy nie mieli dotąd styczności z takimi pracami. By ułatwić im zadanie, przygotowaliśmy krótki poradnik.

Wiosną czy jesienią? Kiedy siać trawę?

Jeśli odpowiedzi na pytanie o to, kiedy siać trawę, mielibyśmy szukać na opakowaniu nasion, w większości przypadków dowiedzielibyśmy się, że można to robić przez cały sezon. Praktyka jednak niekoniecznie zgadza się z tą teorią, bo latem, kiedy ziemia jest przesuszona, a promieniowanie słoneczne okazuje się mordercze nie tylko dla roślin, prawdopodobnie nie wyrośnie zdrowa trawa. Siew letni warto przeprowadzić tylko, jeśli nie ma innego wyjścia.

Według niektórych ogrodników najlepszy okres na siew to końcówka kwietnia, maj, oraz początek czerwca. Jak wtedy zachowuje się trawa? Siew wiosenny jest zalecany ze względu na to, że ziemia jest wówczas najwilgotniejsza i najbogatsza w składniki odżywcze, co zapewnia nasionom optymalne warunki do kiełkowania. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że wysiana w maju trawa do nadejścia pierwszych przymrozków zdąży urosnąć na tyle, by w dobrym stanie przetrwać zimę.

Druga szkoła mówi, że najlepszy jest dla trawy siew jesienny. Argumenty zwolenników tego sposobu to przede wszystkim fakt, że jesienią i zimą nasiona nie są zagrożone suszą, która może zdarzyć się nawet w maju, nie wspominając już o letnich miesiącach. Według nich trawnik wysiany we wrześniu ma też wystarczająco dużo czasu, by przed przymrozkami nabrać witalności. Do kiedy siać trawę? Tu odpowiedź jest jednoznaczna - maksymalnie do końca września. Później właściwie nie mamy szans, że wykiełkuje atrakcyjnie wyglądająca trawa. Kiedy siać trawę to zresztą nie jedyny problem związany z zakładaniem trawnika.

Jak siać trawę - kilka słów o technice

Jak posiać trawę? Tę czynność warto poprzedzić odpowiednim przygotowaniem podłoża. Jeśli zdecydowaliśmy się na siew wiosenny, najlepiej zrobimy zabierając się za pracę już jesienią. Wówczas należy przekopać ogródek na głębokość co najmniej 30 (choć nie więcej niż 40) centymetrów i w tym stanie pozostawić do wiosny.

Osoby zastanawiające się, jak sadzić trawę, często zapominają o jednej z najważniejszych dla kondycji trawnika czynności - nawożeniu. Warto przeprowadzić je tuż po przekopaniu ziemi - a więc jeszcze jesienią. Wybór nawozu powinniśmy uzależnić przede wszystkim od gatunku trawy i jej wymagań (więcej na ten temat opowiemy za chwilę).

W pierwszych dniach maja należy natomiast usunąć z ziemi wszystkie przedmioty, które mogłyby zagrozić bezpiecznemu i szybkiemu rozwojowi trawy - przede wszystkim kamienie, obumarłe rośliny, korzenie czy śmieci. Zadbajmy też o to, by powierzchnia była jak najbardziej równa - ułatwi to koszenie i pielęgnację trawnika. Jeżeli grunt jest zbyt ciężki, dobrym pomysłem okaże się zaś jego rozrzedzenie za pomocą suchego piasku.

Oprócz tego, jak siać trawę, ważny jest także dobór właściwego momentu. Najlepszy czas to bezwietrzny, suchy dzień. Pamiętajmy, że ewentualne podmuchy wiatru właściwie uniemożliwią nam skierowanie nasion w odpowiednie miejsce.

Jaką trawę zasadzić w ogrodzie?

Przygotowania do wysiewu należy poprzedzić wyborem nasion. Między poszczególnymi gatunkami można zauważyć wiele różnic. Chodzi między innymi o wymagania glebowe, wygląd, odporność na choroby i szkodniki, a także wytrzymałość przy intensywnym użytkowaniu - ten ostatni parametr jest szczególnie ważny, jeśli chodzi o trawę na działkę rekreacyjną.

Wskazówek, które pomogą nam odpowiedzieć na pytanie o to, jaka trawa na trawnik w naszym ogrodzie będzie najlepsza, warto poszukać na opakowaniach. Producenci zamieszczają na nich informacje dotyczące przeznaczenia danych nasion oraz warunków, w których dana trawa rozwija się najlepiej. Wystarczy porównać je ze specyfiką ogrodu, by wybrać najbardziej dopasowaną do naszych potrzeb mieszankę. Różne nasiona traw i nie tylko znajdziesz w ofercie sklepu Castorama - https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/rosliny-i-materialy-siewne/nasiona.html.

Odpowiadając na pytanie o to, jaka trawa do ogrodu będzie najlepsza warto dobrze się zastanowić i dokładnie przeanalizować warunki panujące na działce. Źle dobrana trawa będzie podatna na choroby i szkodniki oraz mało wytrzymała, poza tym trudno będzie jej rywalizować z chwastami.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 
 
 
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.AGROBUDOWNICTWO.pl Wszelkie prawa zastrzeżone