Szukaj w serwisie

Kategorie:

Instalacje | Projekty | Agroturystyka | Dachy i pokrycia dachowe | Dom i Zagroda | Folie i szklarnie | Budynki gospodarcze | Inne

Tutaj jesteś: Artykuły / Dom i Zagroda

Jak zadbać o trawnik na wiosnę?

kategoria: Dom i Zagroda
Jak zadbać o trawnik na wiosnę?
Jak zadbać o trawnik na wiosnę?

Posiadanie własnego ogrodu daje możliwość wyjątkowego spędzania wolnego czasu. Nie mniej jednak wymaga on także pracy, aby wyglądał atrakcyjnie i zachęcał do wychodzenia na świeże powietrze. Nawet jeżeli w naszym ogrodzie jest głównie trawa to i tak trzeba o nią odpowiednio zadbać. Z tego artykułu dowiesz się, jakiej pielęgnacji wymaga trawnik na wiosnę.

  1. Pierwsze koszenie trawnika na wiosnę.
  2. Wiosenna pielęgnacja trawnika: wertykulacja.
  3. Odsiewanie trawy na wiosnę.
  4. Wiosenna pielęgnacja trawnika: nawożenie.

Czynności, jakie należy wykonać, aby trawa wyglądała pięknie, można podzielić na kilka etapów. Każdy z nich niesie ze sobą konkretne działania, które wpływają na wygląd posiadanego ogrodu. Sprawdź co i kiedy trzeba zrobić, aby trawnik prezentował się nienagannie.

Pierwsze koszenie trawnika na wiosnę

Trawa powinna być przygotowywana nie tylko na wiosnę, ale również zabezpieczana przed zimą. Każda z tych czynności pełni bowiem oddzielną funkcję dla uzyskania pięknego i gęstego trawnika. Jeżeli chcemy, aby nasza trawa była wyjątkowo bujna, to właśnie pierwsze koszenie wiosenne odgrywa tutaj dużą rolę. W tym wypadku istotne jest bowiem nie tylko, kiedy zostanie ono wykonane, ale również w jaki sposób. Sposób koszenia trawnika wpłynie bowiem na to, czy będzie on szybko odrastał.

Bardzo często zdarza się, że po zimie trawa ma źdźbła przebarwione na żółto. Zazwyczaj kolor ten wynika z pośniegowej pleśni. W takim wypadku zaleca się bardzo niskie koszenie. Trawa odrośnie niezwykle szybko, a pozbawiona szkodliwych substancji będzie bardzo bujna. Pozostaje więc pytanie, kiedy wykonać pierwsze koszenie. W tym wypadku termin zależy od pogody i wegetacji, co z kolei jest zależne od regionu. Na obszarach, gdzie zaczyna się on najwcześniej, można wykonać pierwsze koszenie już w połowie marca. Z kolei na przykład na Suwalszczyźnie termin ten przesuwa się na początek kwietnia. Ogólnie obowiązująca zasada mówi, aby koszenie przeprowadzać dopiero wtedy, kiedy temperatura w nocy nie spadnie poniżej -5 stopni Celsjusza.

Wiosenna pielęgnacja trawnika: wertykulacja

Wertykulacja jest jednym z najbardziej skutecznych zabiegów wykonywanych na trawniku. Jeżeli zależy nam, aby trawa prezentowała się naprawdę pięknie, nie sposób ominąć tej czynności po zimie. Na czym dokładnie polega wertykulacja? Jest to zabieg pielęgnacyjny wykonywany na trawnikach ozdobnych i sportowych, którego zadaniem jest pionowe cięcie darni. Takie działanie powoduje, że częściowo zostaje usunięta próchnica powierzchniowa. Dzięki temu do trawy lepiej dociera nie tylko woda, ale również wszelkiego rodzaju składniki pokarmowe, a nawet powietrze.

Wertykulacja jest szczególnie polecana w celu przygotowania trawnika do piaskowania, stworzenia korzystniejszych warunków dla przeprowadzenia podsiewu oraz przerzedzenia zbyt gęstego podsiewu. Jeżeli zależy nam na przeprowadzeniu głębszego pionowego cięcia, niezbędne jest użycie sprzętu o większej mocy oraz mocniejszej konstrukcji. Ze względu na swoje dobroczynne działanie, wertykulacje przeprowadza się wiosną po pierwszym koszeniu, a więc na przełomie marca i kwietnia.

Odsiewanie trawy na wiosnę

Odsiew traw na wiosnę ma za zadanie uzupełnić puste miejsca. Zbieg wykonuje się wiosną, aby zapewnić równy wzrost całego trawnika. Zaleca się, aby dosiewana trawa miała tę samą mieszankę co początkowa. Dzięki temu zyskujemy pewność, że całość będzie prezentowała się jednolicie oraz rosła w równym tempie.

Dobrym rozwiązaniem jest również wybór trawy samo zagęszczającej. Doskonale sprawdza się ona w miejscach, najintensywniej użytkowanych oraz najmniej nasłonecznionych. Jeżeli w jakiś obszarach Twojego ogrodu trawa rośnie wyjątkowo źle lub często się wysusza, koniecznie pomyśl nad zmianą stosowanej mieszkanki. Odsiew trawy na wiosnę może przeprowadzić na wiele sposób, jednak te wskazane powyżej należą do najbardziej popularnych. Interesują Cię także inne produkty, które zadbają o perfekcyjny wygląd Twojego ogrodu? Sprawdź ofertę akcesoriów do pielęgnacji trawnika w sklepie https://www.castorama.pl/.

Wiosenna pielęgnacja trawnika: nawożenie

Nawożenie to ostatni zabieg, jaki należy wykonać, aby trawa zachwycała wyglądem. Wybór produktów jest naprawdę duży, dlatego bez trudu powinniśmy znaleźć idealną mieszankę. Przed wykonaniem zabiegu warto także pamiętać, że każdy z producentów może mieć inne zalecenia odnośnie do sposobu nawożenia. Różnice mogą pojawić się nie tylko w dawkowaniu, ale również częstotliwości powtarzania nawożenia.

Przed wyborem mieszanki warto zapoznać się z jej składem. W przypadku wątpliwości zawsze można zasięgnąć opinii sprzedawcy, czy dany produkt spowoduje, że nasza trawa będzie prezentowała się wyjątkowo dobrze. Jeżeli zależy nam na trawniku o pięknej zielonej barwie, należy wybrać nawóz uzupełniony o azot. Fosfor sprawia, że trawa lepiej się zakorzenia, a więc jest bardziej odporna na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Potas z kolei doskonale pomaga w przetrwaniu suszy, drobnych przymrozków i zwiększa odporność na choroby. Nawóz uzupełniony o ten pierwiastek jest wiec szczególnie polecany osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z zakładaniem idealnego ogrodu.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 
 
 
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.AGROBUDOWNICTWO.pl Wszelkie prawa zastrzeżone