Szukaj w serwisie

Kategorie:

Budynki inwentarskie | Garaże i wiaty na maszyny | Przechowalnie i chłodnie | Zbiorniki na gnojowicę | Biogazownie | Płyty obornikowe | Inne

Tutaj jesteś: Budujemy / Inne

Jak poprawia się estetykę profili ze stali nierdzewnej?

kategoria: Inne

Wykorzystywane do produkcji ogrodzeń i balustrad, stalowe profile kwadratowe i prostokątne wykonane z tzw. kwasówki nie wymagają malowania, które zabezpieczy je przed korozją. W celu poprawy wyglądu tego typu elementów, zamiast malowania, wykorzystuje się dwie techniki ich zewnętrznej obróbki. Jest to polerowanie i satynowanie. Czym różnią się te procesy i na jaki efekt możemy liczyć po ich zastosowaniu?

 

Co to jest satynowanie?

Jedny z najpopularniejszych sposobów obróbki profili kwadratowych wykonanych ze stali nierdzewnej jest satynowanie. Dzięki niemu obrabiany element zyskuje atrakcyjniejszy wygląd i z powodzeniem można wykorzystać go do przygotowania ozdobnej balustrady schodów wewnętrznych lub frontowego ogrodzenia domu. Satynowanie jest rodzajem mechanicznej obróbki ściernej, dzięki której powierzchnia obrabianego elementu stalowego uzyskuje pożądany szlif i tym samym cieszący oko obserwatora efekt wizualny. Profile kwadratowe, podobnie jak inne elementy stalowe, poddaje się satynowaniu na ostatnim etapie procesu produkcji. Największymi zaletami satynowania jest uzyskanie charakterystycznie matowej powierzchni, na której nie widać odcisków palców, brudu i drobnych rys. Takie elementy stają się również mniej podatne na korozję, dzięki czemu z powodzeniem można wykorzystywać je na zewnątrz.

Co to jest polerowanie?

Innym rodzajem mechanicznej obróbki ściernej, której poddaje się różnorodne elementy metalowe, w tym profile kwadratowe wykorzystywane do produkcji balustrad i metalowych ogrodzeń, jest polerowanie. W procesie polerowania uzyskuje się niezwykle gładką, niemal lustrzaną powierzchnię, co ma niewątpliwie korzystny wpływ na wizualną atrakcyjność obrabianego elementu. Wypolerowany profil kwadratowy błyszczy się w świetle sztucznym i słońcu. Gładka powierzchnia jest jednak dość mocno narażona na zabrudzenia i uszkodzenia. Każda rysa jest od razu widoczna, co ma negatywny wpływ na estetykę konstrukcji. W związku z tym stalowych profili polerowanych używa się przede wszystkim we wnętrzach. Dzięki temu są one mniej narażone na uszkodzenia i łatwiej jest o nie dbać.

Ze względu na specyfikę stali kwasowej, z której powstaje wiele rodzajów profili wykorzystywanych do produkcji balustrad i ogrodzeń, nie trzeba jej malować. Zamiast stosowania ochronnych warstw farby zwykle wykonuje się zabieg mechanicznej obróbki ściernej. Kwadratowy profil można satynować lub polerować. W pierwszym przypadku zyskuje matową, a w drugim błyszczącą powierzchnię, co przekłada się nie tylko na jego atrakcyjność wizualną, ale i praktyczne zastosowania.  


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.AGROBUDOWNICTWO.pl Wszelkie prawa zastrzeżone