Szukaj w serwisie

Kategorie:

Instalacje | Projekty | Agroturystyka | Dachy i pokrycia dachowe | Dom i Zagroda | Folie i szklarnie | Budynki gospodarcze | Inne

Tutaj jesteś: Artykuły / Dom i Zagroda

Gdy potrzebne są garaże

kategoria: Dom i Zagroda
Gdy potrzebne są garaże
Gdy potrzebne są garaże

Często naszą budowę domu zaczynamy od wersji minimalistycznej. Jeśli chodzi o dodatkowe elementy architektury domowej bądź przydomowej, myślimy o tym później. A przynajmniej na pewno było tak kilkadziesiąt lat temu. W tamtych czasach rzeczywiście nie każdy mógł się poszczycić posiadaniem samochodu, więc i o garażu zbytnio nikt się nie martwił. Dzisiaj przedstawia się to zupełnie inaczej, co jednak nie oznacza, że często zapominamy o tym, że dla naszego samochodu również przyda się miejsce do parkowania.

Parkowanie pod chmurką

Teoretycznie pewnie połowa samochodów obecnie bez najmniejszego problemu parkuje pod chmurką. Czy jednak jest to neutralne dla naszego pojazdu? Niekoniecznie. Chociaż w Polsce mamy całkiem sprzyjający klimat, szczególnie w ostatnich latach. Nie możemy narzekać na upały, lub mroźne zimy. Oczywiście w stu procentach nie jesteśmy w stanie wykluczyć wszystkich anomalii pogodowych, jednak jesteśmy zdecydowanie bardziej przygotowani na to, że w porównaniu do innych krajów, nie trafiliśmy na najgorszą szerokość geograficzną.

Nie mniej jednak obecnie panujące pogody również w pewnym stopniu odbijają się na naszym samochodzie, a dokładniej na jego stanie. Przede wszystkim nasze auto jest zdecydowanie bardziej narażone na wszelkie zanieczyszczenia, a także wszędobylski kurz. Teoretycznie możemy pochwalić się tym, że wszystko mamy szczelne i nie powinniśmy się martwić, że kurz dostanie się pod maskę. Ale jednak. Wystarczy, że takie drobinki będą osadzać się na szybie, którą oczywiście bardzo szybko będziemy chcieli przetrzeć. Z upływem lat, nasze szyby nie będą już tak przejrzyste jak kiedyś, ale zmatowione z mikrorysami od wspomnianych wcześniej drobinek kurzu.

Najgorsze czynniki atmosferyczne pojawiają się wraz ze wszelkimi gwałtownymi zmianami pogodowymi. Niestety parkując pod chmurką narażamy nasze auto na gradobicie, czy też uszkodzenie na wypadek oderwania się jakiejś gałęzi lub przesunięcia innego cięższego przedmiotu. Zatem jeśli nie chcemy któregoś dnia zastać swojego auta z wybitą szybą lub wgniecioną karoserią na skutek silnego gradobicia, najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie oczywiście zapewnienie mu dogodnego miejsca parkingowego.

Gdy potrzebne są garaże

Garaże wolnostojące

Gdy nasz obecny dom nie był projektowany pod parkowanie samochodu, na przykład w podpiwniczonym pomieszczeniu, to warto pomyśleć o tym, by na naszej działce znalazł się garaż wolnostojący. Teoretycznie nie jest o zadanie w żaden sposób skomplikowane. Wszystko jednak tak naprawdę w dużej mierze będzie zależeć od tego, ile miejsca nam zostało na naszej posesji. Może rzeczywiście okazać się, że to będzie teraz nie lada wyczyn, by na wąskiej lub ciasnej działce zmieścić garaż, z którego oczywiście będziemy mogli swobodnie wyjeżdżać.

Do wyboru mamy różnego rodzaju garaże wolnostojące, które zwalniają nas z potrzeby stawiania nowych fundamentów i murów. Jeśli rzeczywiście chcemy uniknąć takiej nieprzyjemnej inwestycji, możemy rozejrzeć się za gotowymi obiektami. Na pierwszym miejscu, najpopularniejsze okazują się być oczywiście jak najbardziej, garaże blaszane. Tego typu rozwiązania zaliczają się do najtańszych, a także często uchodzą za bardzo łatwe w montażu. W takim razie nie powinniśmy się dziwić, że to właśnie blacha falista lub trapezowa jest zwykle wybierana do wykonania szybkiego, wolnostojącego garażu. Raczej jednak trzeba mieć na uwadze również to, że taki obiekt nie uchodzi za bardzo estetyczny. Ponieważ blacha rzeczywiście zwykle jest alucynkowa bądź ocynkowana. Zatem nie ma mowy o tym, żeby była w jakiś sposób możliwa do pomalowania, przynajmniej zanim się dokładnie nie utleni. Natomiast kolorowa blacha, nie każdemu też przypada do gustu.

Innym ciekawym rozwiązaniem są garaże drewniane. Nie ma co ukrywać, że w tym przypadku mowa jest o bardziej estetycznych rozwiązaniach, jednak co za tym idzie rzeczywiście nieco kosztowniejszych. Drewniane garaże na pewno będą  zdecydowanie lepiej wyglądały na tle zadbanej i nowoczesnej posesji, niż garaże wykonane z blachówy. Do wyboru mamy garaże zamknięte, jak i również wysunięte wiaty drewniane, pod którymi również swobodnie możemy schować samochód przed działaniem czynników zewnętrznych. Jeśli chcemy zobaczyć przykładowe drewniane garaże, wystarczy zajrzeć tutaj http://ogrodolandia.pl/garaze, a zyskamy dostęp do ciekawych propozycji, na których możemy opierać nawet swoje dalsze inspiracje.

Projekt na zamówienie

Wróćmy jednak do sytuacji, kiedy faktycznie nie możemy mówić o tym, że postawimy sobie garaż wolnostojący i będziemy mogli z niego swobodnie korzystać. Jeśli nasza działka nie wydaje się nam być na tyle obszerna lub posiada dość niestandardowy kształt, możemy poprosić o pomoc architekta, który po dokonaniu różnych pomiarów, będzie nam w stanie podpowiedzieć jakieś ciekawe rozwiązanie. Jest to również przestroga dla tych, którzy zamierzają się dopiero budować i nie biorą pod uwagę tego, że jednak z czasem w ich dobytku pojawi się auto lub nawet dwa. Warto o takich rzeczach myśleć o wiele wcześniej, żeby później nie spotkać się podbramkową sytuacją.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 
 
 
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.AGROBUDOWNICTWO.pl Wszelkie prawa zastrzeżone