Szukaj w serwisie

Kategorie:

Instalacje | Projekty | Agroturystyka | Dachy i pokrycia dachowe | Dom i Zagroda | Folie i szklarnie | Budynki gospodarcze | Inne

Tutaj jesteś: Artykuły / Dom i Zagroda

Fertygacja w sadzie - co to jest i jak ją przeprowadzić?

kategoria: Dom i Zagroda
Fertygacja w sadzie - co to jest i jak ją przeprowadzić?
Fertygacja w sadzie - co to jest i jak ją przeprowadzić?

Fertygacja to popularna i skuteczna metoda nawożenia roślin. Prawidłowo przeprowadzony zabieg umożliwia dostarczenie najważniejszych mikro- i makroelementów do systemu korzeniowego, co przekłada się na wyższą jakość plonów. Kiedy przeprowadzić fertygację w sadzie? Jaki nawóz wybrać? Oto wszystkie najistotniejsze informacje.

Fertygacja - co to jest?

Fertygacja to powszechnie wykorzystywana w rolnictwie i sadownictwie metoda nawożenia uprawy. Polega on na mieszaniu nawozów z wodą, która następnie wykorzystywana jest do podlewania roślin. Taki sposób nawożenia sadu ma wiele zalet.

Należą do nich:

  • Równomierność i precyzja - jeżeli podlewania sadu odbywa się za pomocą instalacji nawodnieniowej typu deszczownia, możliwe jest równomierne rozprowadzenia wody z nawozem po całej powierzchni sadu. Z kolei wykorzystanie systemu kroplowego pozwala zaaplikować dawkę nawozu pod każde drzewo czy krzew. Taka metoda nawożenia umożliwia precyzyjne ustalenie pożądanej proporcji wody i nawozu.
  • Duża efektywność - nawożenie preparatami w formie płynnej ułatwia przyswajanie i minimalizuje straty. Nawóz wraz z wodą dociera bezpośrednio do systemu korzeniowego drzew. Wysoka skuteczność tej metody umożliwia to stosowanie mniejszych ilości nawozu, co zmniejsza koszty uprawy i zwiększa jej rentowność. Nawozy nie są również dostarczane „na zapas", co eliminuje niepożądane zjawisko wymywania przez opady deszczu. Nie ma także konieczności użycia dodatkowych maszyn, aby rozprowadzić nawóz po sadzie.
  • Dostosowanie częstotliwości i intensywności nawożenia do potrzeb - dawki nawozu oraz częstotliwość fertrygacji sadu można dopasować do aktualnej pogody czy tempa rozwoju roślin. Taka forma dostarczania nawozu umożliwia chociażby zredukowanie dawek w okresie wegetacyjnym.

 

Kiedy przeprowadzać fertygację w sadzie?

Fertrygacja, jak każdy inny zabieg, musi być przeprowadzona w odpowiednim momencie - tylko wtedy da pożądane efekty. Początek kwitnienia roślin to sygnał, że należy rozpocząć fertrygację. W tym okresie zapotrzebowanie drzew na wodą i nawozy znacząco wzrasta. Nawożenie należy kontynuować przez kilka tygodni od momentu rozpoczęcia kwitnienia. Fertygacja powinna zostać wznowiona wraz z początkiem suchego okresu z niewielką ilością opadów - najczęściej przypada on na lipiec .

Fertrygacja drzew powinna być przeprowadzana z intensywnością adekwatną do warunków panujących w sadzie - pod uwagę należy wziąć m.in. rodzaj gleby czy stan odżywienia roślin. Należy również zapoznać się z informacjami umieszczonymi przez producenta na opakowaniu. Najważniejsza są te, które dotyczą sposobu sporządzenia roztworu i proporcji, w jakich nawóz powinien zostać zmieszany z wodą.

Aby fertrygacja przyniosła dobre efekty, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego nawozu. Przede wszystkim istotne jest to, by nawóz był w pełni rozpuszczalny w wodzie - w przeciwnym razie jego zastosowanie nie przyniesie oczekiwanych efektów. Szeroki wybór nawozów, które mogą być wykorzystane do fertrygacji sadów, dostępny jest w sklepie internetowym Agrosimex: https://agrosimex.pl/product-category/nawozenie-dolistne-i-fertygacja/.

Nawóz ASX MAKRO plus zapewnia skuteczne odżywianie roślin i osiągnięcie plonów wysokiej jakości. W skład produktu wchodzą najważniejsze mikroskładniki: amidowy pięciotlenek fosforu (18%), azot (16%), bor (0,1%), cynk (0,3%), mangan (0,8%), miedź (0,6%), molibden (0,01%), tlenek magnezu (2%), tlenek potasu (18%) oraz żelazo (0,2%). Bardzo dobra rozpuszczalność nawozu ASX MAKRO plus sprawia, że doskonale sprawdzi się podczas fertygacji. Nawóz może być stosowany do odżywiania drzew owocowych, takich jak śliwa, czereśnia, grusza, jabłoń, jest również odpowiedni do nawożenia innych roślin, m.in. maliny, porzeczki, truskawek czy winogron. Nawóz dostępny jest w ofercie sklepu internetowego Agrosimex: https://agrosimex.pl/product/asx-makro-plus/.


Artykuł sponsorowany


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 
 
 
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.AGROBUDOWNICTWO.pl Wszelkie prawa zastrzeżone