Szukaj w serwisie

Kategorie:

Instalacje | Projekty | Agroturystyka | Dachy i pokrycia dachowe | Dom i Zagroda | Folie i szklarnie | Budynki gospodarcze | Inne

Tutaj jesteś: Artykuły / Inne

Drukuj z rozmachem

kategoria: Inne
Drukuj z rozmachem
Drukuj z rozmachem

Drukarki kojarzą nam się najczęściej z urządzeniami, które pozwalają na zadrukowanie kartki formatu A4. Co jednak zrobić, gdy potrzebujemy wydruku większego formatu, a przy tym bardzo wysokiej jakości?

Żyjemy i pracujemy w coraz większym tempie. Od urządzeń, którymi się posługujemy, oczekujemy, że będą szybkie, niezawodne i wysokiej jakości. W wielu branżach niezbędne stały się drukarki, które dają możliwość robienia wydruków w dużym formacie - już nie tylko A4, ale również A3, A2, A1, a nawet A0! Świetnie nadają się one dla osób, których praca wymaga korzystania z dużych i dokładnych wydruków: artystów plastyków, grafików, architektów oraz fotografów. Drukarki i plotery wielkoformatowe mogą być również z powodzeniem wykorzystywane przez pracowników branży reklamowej do tworzenia standów, plakatów czy banerów. Na co zwrócić uwagę, wybierając takie urządzenie, aby z jednej strony w pełni wykorzystać jego możliwości, a z drugiej móc korzystać z funkcji, które są nam niezbędne do pracy?

Czarno-biało czy w kolorze?

Drukarki wielkoformatowe wykorzystują najczęściej technikę druku atramentowego, choć w sprzedaży są dostępne również urządzenie laserowe, żelowe i lateksowe. Podstawowy podział drukarek wielkoformatowych to te drukujące w kolorze oraz monochromatyczne, czyli dające wydruki z zastosowaniem jedynie czarnego tuszu. Przed zakupem warto więc rozważyć, do czego w firmie będzie wykorzystywane takie urządzenie. Drukarki kolorowe są przeznaczone przede wszystkim do wysokiej jakości prac graficznych i sprawdzają się doskonale w pracowniach plastyków, fotografików, grafików oraz agencjach reklamowych -wszędzie tam, gdzie potrzebny jest barwny wydruk w niestandardowych wymiarach oraz doskonałej jakości. Decydując się na kolorową drukarkę wielkoformatową, warto przed zakupem sprawdzić, ile pojemników z tuszem może ona maksymalnie obsługiwać. Im więcej, tym lepiej, bo wydruk będzie lepszy jakościowo, ale również drożej - zarówno przy zakupie, jak i w trakcie eksploatacji. Kolorowy wydruk nie będzie natomiast zbyt często wykorzystywany w pracowniach architektonicznych, projektowych czy kartograficznych. Drukowane tam mapy, wykresy przekroje budynków czy urządzeń są najczęściej czarno-białe. Jako materiał do wydruków w drukarkach wielkoformatowych można stosować zwykły papier różnej grubości, kalkę kreślarską, folię kserograficzną czy bilboardową, papier fotograficzny, a także różne tkaniny.

Nie tylko drukowanie

Podstawową funkcją drukarek wielkoformatowych jest oczywiście drukowanie, ale producenci oferują również modele, które są dodatkowo wyposażone w funkcję skanera i kopiarki. Taką drukarką jest na przykład HP LaserJet MFP M436. Urządzenia wielofunkcyjne są przydatne zwłaszcza w biurach architektonicznych i inżynieryjnych, pracowniach projektowych i kartograficznych, gdzie jeden wydruk często trzeba wielokrotnie powielać. Jeśli drukarka ma być używana przez wiele osób, dobrze aby miała wbudowany tzw. interfejs sieciowy. Ułatwia to pracę w sieci oraz instalację sterowników urządzenia na wielu komputerach. Użytkownicy mają możliwość sprawdzania ze swoich komputerów za pośrednictwem przeglądarki internetowej ilości pozostałego w podajniku papieru, poziomu zużycia tonera, monitorowania listy plików oczekujących na wydruk oraz ustawień drukarki i ich zmiany w razie potrzeby.

Drukarka, która pamięta

Pamięć operacyjna kojarzy się z komputerami. Tymczasem mają ją również drukarki wielkoformatowe - i jest to jeden z najważniejszych parametrów, które należy brać pod uwagę przy zakupie tego typu urządzenia. Drukarka potrzebuje tym więcej pamięci, im większe (czyli zajmujące większą ilość pamięci operacyjnej) pliki będziemy mieli do wydruku. Jest to szczególnie ważne przy wydruku plików kolorowych, których objętość, wyrażona w mega- czy wręcz gigabajtach, jest o wiele większa niż w przypadku plików czarno-białych. Jeśli w trakcie pracy naszej drukarce zabraknie pamięci operacyjnej, urządzenie przerwie pracę. Dlatego warto szukać drukarek wielkoformatowych z jak największą pamięcią operacyjną.

Możliwość drukowania obrazów w dużym formacie, bezpośrednio w firmie, bez konieczności zlecania tego firmie zewnętrznej, to duża wygoda. Aby jednak urządzenie spełniało swoją funkcję, trzeba dobrze przemyśleć jego wybór.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 
 
 
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.AGROBUDOWNICTWO.pl Wszelkie prawa zastrzeżone