Szukaj w serwisie

Kategorie:

Budynki inwentarskie | Garaże i wiaty na maszyny | Przechowalnie i chłodnie | Zbiorniki na gnojowicę | Biogazownie | Płyty obornikowe | Inne

Tutaj jesteś: Budujemy / Inne

Drewniany parkiet - zalety, koszty, wykonanie

kategoria: Inne

 

Drewno to piękny materiał, który ma wiele zalet. Kojarzy się z tradycyjnymi i trwałymi rozwiązaniami. Drewniany parkiet jest wytrzymały, solidny i prezentuje się niezwykle efektownie. Dlaczego warto zainwestować w takie rozwiązanie?

Jakie cechy charakterystyczne ma drewniany parkiet?

Drewniane parkiety nadal są bardzo popularne mimo obecności innych, bardziej współczesnych rozwiązań. Taka podłoga wykonana jest najczęściej z drewna dębowego, bukowego, klonowego lub egzotycznego. Są to lite deszczułki z wyprofilowanym fryzem wyposażonym w połączenia wpustowo-wypustowe. Mogą to być także sklejone ze sobą warstwy drewna. Prezentowany parkiet sprawdza się w mieszkaniach i miejscach użyteczności publicznej.

Zalety drewnianego parkietu

Drewniany parkiet jest bardzo ciekawym rozwiązaniem wizualnym. Co więcej, materiał jest naturalny i przyjemny w użytkowaniu. Inwestycja wymaga większego zaangażowania finansowego niż przy panelach podłogowych, jednakże szybko się to zwraca, biorąc pod uwagę długi czas użytkowania parkietu. Dzieje się tak, ponieważ jest to trwałe i wytrzymałe rozwiązanie. Dzięki temu z powodzeniem można z niego korzystać przez wiele, wiele lat. Czas bywa łaskawy dla parkietu, który nie straci swojego uroku, jeśli będą stosowane wobec niego odpowiednie zabiegi pielęgnująco-konserwujące, takie jak na przykład pastowanie. Drewniany parkiet to dobra izolacja, zarówno termiczna, jak i akustyczna. Bez trudności można dobrać odpowiedni model do konkretnego wnętrza. Dzięki bogactwu dostępnych wzorów parkiet może sprawdzić się zarówno w aranżacjach tradycyjnych, jak i tych nowoczesnych. Jest to nie tylko rozwiązanie do domu, ale z powodzeniem można je wykorzystać przy budowie altany czy domku sezonowego.

Wykonanie parkietu drewnianego

Drewniany parkiet powinien zostać wybrany z oferty najlepszych firm i podczas zakupu nie warto oszczędzać, aby zapewnić sobie pożądany efekt w postaci trwałego i interesującego wizualnie podłoża. Klej do podłogi powinien być dostosowany do rodzaju podłoża, wymiarów komponentów, a także gatunku drewna. Przed przystąpieniem do łączenia należy zagruntować podłoże. Ważne jest pozostawienie wokół ścian szczeliny dylatacyjnej o  szerokości od 1 do 1,5 cm. Maskowana jest ona później za pomocą listew przyściennych.

 

Istotne jest przytwierdzenie klepek do podłoża tak, żeby siatka bądź papier były skierowane do góry. Po wyschnięciu elementy trzeba zerwać. W sytuacji, gdy parkiet nie jest wykończony, strukturę koniecznie trzeba wygładzić metodą cyklinowania. Następnie podłogę należy zaszpachlować preparatem połączonym z pyłem drzewnym albo specjalnym kitem. Uszczelni to połączenia pomiędzy klepkami. Przed lakierowaniem drewno należy zagruntować. Do wykończenia stosuje się wosk lub olej.

Cena parkietu drewnianego

Parkiet drewniany jest najczęściej wybierany z powodu swojego wyglądu i trwałości. Produkt ten dobrze radzi sobie także z odpornością na czynniki zewnętrzne, takie jak wilgoć. Ceny tego wyrobu są bardzo zróżnicowane. Wszystko zależy od gatunku i jakości drewna. Najdroższe są komponenty uzyskane z drewna egzotycznego. Ceny kształtują się od 50 do ponad 200 złotych za metr kwadratowy. Do tego dochodzi robocizna, chyba że wykonamy pracę samodzielnie.

 


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.AGROBUDOWNICTWO.pl Wszelkie prawa zastrzeżone