Szukaj w serwisie

Kategorie:

Instalacje | Projekty | Agroturystyka | Dachy i pokrycia dachowe | Dom i Zagroda | Folie i szklarnie | Budynki gospodarcze | Inne

Tutaj jesteś: Artykuły / Dom i Zagroda

Co oznacza numer działki i gdzie go szukać?

kategoria: Dom i Zagroda
Co oznacza numer działki i gdzie go szukać?
Co oznacza numer działki i gdzie go szukać?

Aby dotrzeć do istotnych informacji o danej działce, będziemy potrzebować jej numeru.

Numer działki a identyfikator działki

Numer działki jest oznaczeniem danej działki, które stanowi swoistą wizytówkę nieruchomości, podstawową daną, która pozwala nam dotrzeć do bardziej szczegółowych informacji. Numer działki znajdziemy na przykład na mapie ewidencyjnej - może być on zapisany także w ułamku. Jeśli na przykład zobaczymy oznaczenie takie jak 20/3, będzie ono niosło ze sobą dwie informacje - po pierwsze, dowiemy się, że działka została wyodrębniona z innej, większej działki, po drugie - że wydzielono przynajmniej trzy części. Poza numerem, każda działka ma także swój identyfikator. Czym różni się on od numeru? Zawartych jest w nim więcej informacji. Z identyfikatora dowiemy się wszystkiego o położeniu działki - odczytamy z niego kod powiatu, gminy, województwa, obrębu ewidencyjnego a także samej działki. Po identyfikatorze możemy więc także dotrzeć do numeru działki, wykorzystując w tym celu mapę ewidencyjną. Po co nadaje się identyfikator? Na przykład w celach statystycznych, ewidencyjnych, gospodarczych.

W jakich sytuacjach wykorzystamy numer działki?

Numer działki może nam się przydać w wielu sytuacjach. Dzięki niemu dokładnie zidentyfikujemy daną nieruchomość i odnajdziemy księgę wieczystą do niej przyporządkowaną. Księga wieczysta z kolei to najważniejszy dokument związany z nieruchomością. Zawarte są w niej wszystkie istotne informacje, pozwalające zweryfikować stan prawny działki. Z księgi dowiemy się, kto jest właścicielem nieruchomości, jakimi służebnościami jest ona obciążona, czy w danym przypadku mamy do czynienia z hipoteką. Ponieważ istnieje domniemanie prawdziwości ksiąg wieczystych, te informacje, które są w niej zawarte traktujemy jako wiążące, nawet jeśli stan rzeczywisty jest odmienny. W jakich sytuacjach skorzystamy z tych wiadomości? Między innymi przy transakcjach sprzedaży, w przypadku dzierżawy, najmu. Do ksiąg koniecznie należy zajrzeć także w trakcie postępowania spadkowego, przy darowiźnie. Aby móc sprawdzić treść interesującej nas księgi wieczystej, powinniśmy znać jej numer. Jeśli znamy tylko numer działki (a nie samej księgi), to dzięki takim portalom jak Ksiegiwieczyste.pl za niewielką opłatą uda nam się ustalić jej numer KW. Księgi są jawne, dopiero żeby zajrzeć do akt, będziemy musieli złożyć wniosek do odpowiedniego sądu, który prowadzi rejestr.

Jak ustala się numer działki?

Aby jednak dotrzeć do wszystkich tych informacji najpierw należy ustalić numer działki. Warto w tym celu odwiedzić stronę Geoportal360.pl, która umożliwia ręczne wyszukiwanie działek na mapie Polski lub za pomocą katalogu odzwierciedlającego podział administracyjny naszego kraju.

Innym sposobem jest także odwiedzenie Państwowej Ewidencji Gruntów i Budynków we właściwym miejscowo Starostwie Powiatowym. Warto zachować informację o raz ustalonym numerze działki, pamiętając, że może się on zmienić - jak wyżej wspomniano, w sytuacji podziału nieruchomości.

Jeśli mamy jakikolwiek interes w danej nieruchomości, powinniśmy być świadomi jej stanu prawnego i rzeczywistego. Numer działki umożliwi nam uzyskanie niezbędnych dla nas informacji.


Zdjęcie: Unsplash.com


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 
 
 
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.AGROBUDOWNICTWO.pl Wszelkie prawa zastrzeżone