Szukaj w serwisie

Kategorie:

Instalacje | Projekty | Agroturystyka | Dachy i pokrycia dachowe | Dom i Zagroda | Folie i szklarnie | Budynki gospodarcze | Inne

Tutaj jesteś: Artykuły / Agroturystyka

Budujemy wybiegi dla żółwi

kategoria: Agroturystyka , Radosław Kożuszek, AR w Poznaniu
Budujemy wybiegi dla żółwi
Wybieg dla żółwi lądowych

Terrarium ogrodowe (wybieg dla żółwi) stwarza dla nas ogromne pole do popisu. Dzięki dostępności taniego materiału (drewno, rośliny, kamienie) możemy popuścić wodze fantazji i zaprojektować oryginalną sadzawkę, wybieg lub oczko wodne, w którym oprócz roślin, ryb, ślimaków, żab i traszek podziwiać możemy również żółwie. Terrarium ogrodowe dla żółwi jest częścią ogrodu zaprojektowaną w ten sposób, aby zwierzęta nie mogły się z tego terenu wydostać, a warunki tam występujące były zbliżone do warunków naturalnych. Planując budowę lub wydzielenie terrarium ogrodowego trzeba przemyśleć jego usytuowanie. Należy pamiętać, iż w przyszłości przeniesienie jego w inne miejsce może okazać się sprawą niezmiernie trudną, a czasem nawet niemożliwą.

zdjecie
Wybieg dla żółwi lądowych - rzut poglądowy
Teren pod terrarium zlokalizowany powinien być na przepuszczalnym podłożu. Miejsce takie powinno być dobrze nasłonecznione, osłonięte od silnych wiatrów, bez przeciągów, z dala od ruchliwych dróg oraz ciągów pieszych, najlepiej w okolicy domu. Wybieg taki nie może być usytuowany w pobliżu wielkich drzew, których spadające gałęzie mogą zranić zwierzęta, a opadające liście zawsze będą stanowiły problem z utrzymaniem czystości. Projektując terrarium należy brać pod uwagę fakt istnienia innych elementów zdobiących ogród-  nasadzenia roślinne, chodniki, pergole itd. Terrarium, aby było urozmaiceniem a zarazem ozdobą obejścia musi harmonizować z całością jako atrakcyjny jej element i nie może się znacząco wyróżniać.

Terrarium dla żółwi lądowych różni się od terrarium wodnego tym, że nie występuje tam zbiornik wodny lub jest on bardzo mały, a wchodzące tam zwierzęta nie są całkowicie zanurzone. Teren pod przyszłe terrarium grodzimy najlepiej kamiennym murkiem , drewnianymi kołkami lub betonowymi krawężnikami na wysokość dwukrotnie większą niż długość pancerza żółwia. Żółwie lądowe lubią kopać, dlatego niezbędny będzie fundament lub wkopanie w ziemię wcześniej wspomnianych betonowych krawężników, desek, drewnianych kołków lub innego materiału na głębokość 30 cm. Na ogrodzonym terenie terrarium lądowego ustawiamy dekorację, która musi być dość stabilna (żółwie są mimo wszystko silnymi zwierzętami). Budując konstrukcje kamienne i groty pamiętajmy by były dobrze złączone betonem lub wytrzymałym klejem. Również konary i korzenie nie powinny być przesuwane przez żółwie, dlatego warto je umocnić betonem lub klejem. Na takim wybiegu można wkopać niedużą kuwetę z wodą, w taki sposób, aby zwierzęta po łatwym wejściu do niej nie mogły łatwo wyjść. Warto posadzić tu kilka roślin wieloletnich, a nawet chwastów, które posłużą żółwią jako uzupełnienie diety (mniszek lekarski, babka lancetowata, krwawnik). Na terenie terrarium lądowego może znaleźć się chociaż jeden krzew dający cień, nieduża plaża, górka, teren wyłożony płaskimi kamieniami oraz wydrążony pień drzewny (wystarczająco duży aby żółw się w nim nie zaklinował).

zdjecie
Sadzawka dla żółwi wodnych
Oczko wodne dla żółwi wodnych
Terrarium takie na swoim terenie musi posiadać dość spory zbiornik wodny, dlatego warto po prostu ogrodzić istniejące już oczko wodne dokonując w nim kilku modyfikacji. Jeżeli nie dysponujemy jeszcze żadnym zbiornikiem wodnym warto wiedzieć jakie mamy możliwości jeśli chodzi o jego konstrukcję. Zbiorniki betonowe i murowane są tanie i odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Zbiorniki z papy również są tanie, ale papa jest materiałem mało plastycznym, skutkiem czego może pękać. Ostatnio najpopularniejsze stały się zbiorniki wykładane grubą, czarna folią. Folia jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne, ale nie należy do materiałów tanich i nie jest odporna na uszkodzenia mechaniczne (dlatego zaleca się kupować folię grubą). Dość drogie i nie zawsze korzystnie wyglądające są gotowe zbiorniki z tworzywa sztucznego. Należy odradzić kupowania zbiorników kolorowych (np. niebieskich), ze stromymi i śliskimi brzegami.

zdjecie
Sadzawka dla żółwi wodnych - przekrój
Wielkość zbiornika wodnego zależy od ilości żółwi, które będą go w przyszłości zasiedlały. Zbiornik o wielkości 2 m / 3 m wystarcza dla 5 sztuk. Minimalna głębokość to 80 cm. Zasadą jest że długość i szerokość zbiornika powinna dwa razy przewyższać długość skorupy gada, a głębokość dwa razy szerokość pancerza. W innym przypadku żółw będzie miał problem ze swobodnym pływaniem, a w momencie wywrócenia się na grzbiet może się nawet utopić. Po wykopaniu odpowiedniego dołu profilujemy brzegi, aby przyszli lokatorzy nie mieli problemów z podejściem do brzegów. Mając jednak mniej miejsca, zamiast łagodnych brzegów możemy wyciąć w podłożu „schody", na których układamy duże otoczaki. Pamiętajmy, że materiał z którego będzie zrobiony zbiornik (folia, papa) nie powinien być w najmniejszym stopniu widoczny! Do pokrywania dna i brzegów służą duże otoczaki, konary i pnie drzew, korzenie, ziemia, żwir, rośliny. Lepiej użyć jeden wielki kamień i duży konar niż kilka mniejszych. Większe elementy są bardziej stabilne, opierają się sile zwierząt oraz wyglądają znacznie lepiej niż kilka małych elementów, które z daleka mogą stwarzać wrażenie bałaganu lub nawet śmietniska. Materiał powinien być umieszczony w wybudowanym zbiorniku w ten sposób, by nie zsuwał się ze ścian, w szczególności, gdy chodzą po nim żółwie. Jeżeli budujemy zbiornik betonowy to w świeżym betonie możemy umieścić duże otoczaki, a miejsca między nimi wysypać żwirem i mniejszymi kamieniami. Unikajmy jednak kamieni o ostrych krawędziach, o które żółwie mogą się zranić. Zastanówmy się również nad sposobem czyszczenia zbiornika. Jeżeli oczko wodne jest duże wystarczy co jakiś czas wymieniać w nim wodę. Warto wcześniej zamontować tam odpływ wody bądź pomyśleć nad możliwością podłączenia pompy. Jeżeli jednak oczko jest małe i szybko ulega zabrudzeniu pokarmem oraz odchodami zwierząt należy pomyśleć o zamontowaniu filtrów, które bez problemu można zakupić praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym. Należy wspomnieć, że woda z takiego oczka wpływa bardzo dobrze na wzrost roślin, dlatego warto użyć jej do podlewania roślin ogrodowych. Żółwie wodne lubią wygrzewać się na grubych gałęziach, na które mogą wchodzić bezpośrednio z wody, dlatego warto umieścić w pobliżu chociaż jedną, stabilną gałąź, która może zanurzać się w wodzie. Jeśli chodzi o rośliny, które mogą rosnąc w terrarium ogrodowym to zaznaczyć należy, że na małym terenie mogą być one zniszczone, chyba że posadzimy okazy duże i odporne na niszczycielskie działanie zwierząt. W dużym terrarium problem niszczenia roślin praktycznie nie występuje. W terrarium takim posadzić możemy rośliny bagienne takie jak: pałka szerokolistna, tatarak zwyczajny, turzyce, trzcina, kosaćce, liczne gatunki traw ( w tym trawy ozdobne), byliny ozdobne (np. krwawnik, lawenda), karłowate gatunki wierzb oraz inne rośliny wilgociolubne oraz wodne. Blisko wody urządzamy plażę oraz górkę wyłożoną płaskimi kamieniami na której żółwie będą się chętnie wygrzewać.

zdjecie
Żółw czerwonolicy
Zakup i gatunki żółwi
Żółwie można zakupić praktycznie w każdym sklepie zoologicznym, żądając przy tym niezbędnych dokumentów stwierdzających, że gad pochodzi z legalnego źródła. Na zakupy przeznaczmy okres wiosenno-letni, kiedy żółwie znajdują się w najlepszej kondycji. Zapamiętajmy, że zdrowy żółw zawsze ucieka lub chowa się przed człowiekiem oraz żywo reaguje na dotyk, interesuje się pożywieniem (żółwie wodne), chętnie pływa i nurkuje (żółwie wodne), a w sytuacji gdy znajdzie się na plecach, próbuje przewrócić się na brzuch. Oczy i odbyt powinny być czyste, pozbawione jakiejkolwiek wydzieliny.

Jedyny gatunek żółwi wodnych jaki możemy bez problemy zakupić praktycznie w każdym sklepie zoologicznym to żółw czerwonolicy z Ameryki Płn. Cena kształtuje się od 25 zł wzwyż, w zależności od rozmiarów żółwia. Należy tu zaznaczyć, że wielu ludzi kupując małe żółwie trzyma je w akwarium z rybkami, a gdy dorosną chętnie się ich pozbywa-nawet za darmo. Do żółwi lądowych należą żółwie stepowe oraz greckie. Cena ich jest znacznie wyższa i waha się od 100 zł wzwyż.

Żywienie
Młode żółwie czerwonolice jedzą praktycznie tylko pokarm pochodzenia zwierzęcego. W warunkach ogrodowych można żywić je suchym pokarmem zakupionym w sklepach zoologicznych. Stosować można zarówno granulaty jak i suszone bezkręgowce.

Żółwie lądowe w 90% spożywają pokarm roślinny, tak więc żywienie ich nie jest problematyczne i a podawane pokarmy nie zanieczyszczają wybiegu jak w przypadku żółwi wodnych.

Należy pamiętać by pokarm (dla żółwi wodnych i lądowych) od czasu do czasu wzbogacać wapniem oraz witaminami A, D3 (preparaty można zakupić w sklepach zoologicznych).

zdjecie
Wybieg dla żółwi zimą
Zimowanie
Żółwie nie są zwierzętami problematycznymi, ale w momencie nastania chłodów musimy zapewnić im minimalne warunki bytowe, aby na wiosnę znowu mogły być urozmaiceniem naszego ogrodu. Zimowanie żółwi na zewnątrz nie jest zalecane w naszej strefie klimatycznej w związku ze zbyt długim okresem chłodów. Zimowanie wewnątrz jest najlepszym rozwiązaniem, ale powinni je przeprowadzać doświadczeni hodowcy i tylko na sztukach dorosłych i zdrowych. Co zrobić jeśli chcemy by nasze żółwie przetrwały zimę i cieszyły się dobrym zdrowiem? Najpóźniej pod koniec września gady przenosimy do budynku, gdzie umieszczamy je w akwariach, terrariach, skrzyniach lub kojcach. Dla żółwi lądowych wystarcza nieduża skrzynia wysypana piaskiem, a wodne trzymamy w pomieszczeniu, gdzie znajduje się zbiornik wodny na tyle duży, aby gady mogły się w nim swobodnie zanurzyć i obrócić. Wodę powinniśmy wymieniać 2-3 razy w tygodniu lub montujemy tam filtr. Nad pomieszczeniem powinno znaleźć się źródło światła. Utrzymujemy stałą temperaturę około 23ºC poprzez sztuczne dogrzewanie. Temperatura wody dla żółwi wodnych nie powinna spadać poniżej 22ºC, dlatego może zajść potrzeba zamontowania tam grzałki.

autor: Radosław Kożuszek, AR w Poznaniu

powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

autor: Marcin
dn. 18.03.2013 godz. 09:43:06
Ja w zeszłym roku wprowadziłem żółwie do oczka, wszystkie zapory jakie robiłem nie były przeszkodą dla żółwi, które je systematycznie taranowały. po usunięciu ich się uspokoiły i nie odchodziły dalej jak na kilka metrów od zbiornika choć i tak ich ulubionym miejscem był sam brzeg zbiornika lub kamienie wystające ponad lustro wody.
autor: Garwolec
dn. 09.03.2012 godz. 12:53:54
Naprawdę super wybieg kiedy tylko zrobi się cieplej zabiorę się do pracy nad nim dla mojego żółwia żółtolicego :D.
autor: Garwolec
dn. 09.03.2012 godz. 12:53:33
Naprawdę super wybieg kiedy tylko zrobi się cieplej zabiorę się do pracy nad nim dla mojego żółwia żółtolicego :D.
autor: kara
dn. 11.10.2010 godz. 11:33:11
Dobry teksik. Warto przeczytac i nawet niektóre zoo mogą się z niego conieco nauczyć. Kara
autor: JA
dn. 16.03.2010 godz. 15:19:22
Super wybieg! Też taki zrobię. ;) Estraa
Szukaj:

 
 
 
 
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.AGROBUDOWNICTWO.pl Wszelkie prawa zastrzeżone