Szukaj w serwisie

Kategorie:

Kredyty i pożyczki | Dotacje unijne | Ubezpieczenia | Fundusze europejskie | PROW 2007-2013

Tutaj jesteś: Finanse / Kredyty i pożyczki

Buduj z kredytem agroturystycznym

kategoria: Kredyty i pożyczki

Fundusze unijne mogą stanowić alternatywne źródło finansowania inwestycji budowlanej, jednak oprócz tej formy finansowania inwestycji można również skorzystać z kredytu agroturystycznego, którym zarządza Bank Ochrony Środowiska S.A. Kredyt preferencyjny przeznaczony jest na inwestycję agroturystyczną na terenach wiejskich, dotyczy budowy bazy noclegowej dla turystów – pokoje gościnne, domki rekreacyjne, pensjonaty, mieszkania wakacyjne.

Z kredytu można również sfinansować budowę punktów gastronomicznych, rekreacyjno-sportowych i kulturalnych takich jak np.: m.in.: pola biwakowe i kempingi wraz z ogrodzeniem, oznakowaniem, wytyczeniem stanowisk, instalacją wodno-kanalizacyjną i elektryczną; wypożyczalnie sprzętu turystycznego, kąpieliska, plaże, przystanie kajakowe i żeglarskie, wyciągi narciarskie, ścieżki rowerowe, parki rekreacyjno-rozrywkowe i szlaki turystyczno-krajoznawcze; stajnie i padoki oraz zakup koni; punkty lokalnej kultury ludowej, punkty sprzedaży wyrobów lokalnego rękodzieła i rzemiosła artystycznego.

Kredyt agroturystyczny przeznaczony jest nie tylko dla rolników i ich rodzin, ale także dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, osób prawnych oraz gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, jeśli inwestycja jest realizowana na wsi lub w mieście do 20 tys. mieszkańców. Maksymalna wartość kredytu wynosi do 300 tys. zł. na 80-100% wartości kosztorysowej zadania brutto, co jest zależne od typu zadania jak i tego czy inwestycja będzie dofinansowywana środkami unijnymi. Oprocentowanie wynosi nie mniej niż 4% w stosunku rocznym.

Koniecznie musimy pamiętać, że warto wziąć pod uwagę, aby dany projekt domu, w którym będziemy świadczyć usługi agroturystyczne nie tylko spełniał wymogi, ale by komponował się z architekturą regionalną. Znakomitym tego przykładem jest nagradzany projekt domu z kwaterami na wynajem „Lasowiak” z pracowni architektonicznej ARCHETON Sp. z o.o. Na parterze budynku znajduje się dwupokojowe mieszkanie dla właścicieli oraz duża jadalnia dla gości z aneksem kuchennym i kominkiem, WC oraz pokój z łazienką przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Natomiast na poddaszu znajdują się cztery dwuosobowe pokoje z łazienkami. Projekt łączy tradycje grupy etnograficznej Lesowiaków zamieszkującej tereny miedzy Wisłą a Sanem, z nowoczesną funkcjonalnością.

Przykładem gotowego projektu, w którym można prowadzić punkt gastronomiczny jest projekt „Cymes” z tej samej pracowni, ARCHETON Sp. z o.o. Na parterze zlokalizowano część handlowo-usługową. Z holu wejściowego można dostać się do sklepu spożywczego i do barku. Dodatkowo na parterze umieszczono w.c. dla klientów. W poziomie piwnic zaprojektowano magazyny, pomieszczenie socjalne, szatnię oraz w.c. dla pracowników. Na poddaszu mieści się niewielkie mieszkanie oddzielone komunikacyjnie od pomieszczeń handlowych. Z przedpokoju dostać się można do trzech pokoi, kuchni i łazienki.

Projekt domu „Letnisko” to przykład domu rekreacyjnego, na który możemy otrzymać preferencyjny kredyt. Parter mieści otwarty przestrzennie pokój dzienny, kuchnię, niewielką łazienkę i dostępną z zewnątrz kotłownię węglową. Na poddaszu zlokalizowano duży przedpokój - galerię oraz 2 pokoje sypialne.

Prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego lub pensjonatu na wsi może okazać się znakomitym rozwiązaniem dla uzupełnienia domowego budżetu, a poza tym wspaniałym sposobem na życie. „Pan Bóg stworzył wieś, a człowiek miasto”, i z roku na rok coraz większa liczba „mieszczuchów” wypoczywa na wsi.

- Władze wojewódzkie przykładają też znacznie większą wagę do promocji własnego regionu i jego walorów agroturystycznych chcąc zwiększyć ruch turystyczny w mniej znanych miejscowościach. Najwięcej gospodarstw agroturystycznych znajduje się na południu Polski – mówi Anna Macina specjalista ds. marketingu firmy projektowej ARCHETON Sp. z o.o.

Prowadząc gospodarstwo agroturystyczne mamy szansę na zwolnienie z podatku dochodowego, jeśli spełnimy jednocześnie kilka warunków. Wynajmowane kwatery znajdują się w budynku mieszkalnym, położonym na terenie wiejskim, wiejsko-miejskim poza miastem, które należą do gospodarstwa rolnego o powierzchni przynajmniej 1 ha. Liczba wynajmowanych kwater nie może przekroczyć pięciu pokoi, które są do wyłącznej dyspozycji wynajmujących. Nie wlicza się jadalni, werandy i tym podobnych pomieszczeń. Zwolnienie z podatku obejmuje też dochody uzyskane z tytułu wyżywienia gości, a nawet z tytułu innej działalności. Zwolnienie z podatku dochodowego nie będzie obowiązywać, jeśli kwatera będzie wynajmowana w domkach turystycznych lub w budynkach adaptowanych jednocześnie na cele usługowe, pokoje nie mogą być wynajmowane na stałe.

Warto postarać się o odpowiednią kategoryzację budynku wg standardów Unii Europejskiej, która jest oceną budynków turystyki wiejskiej i jakości usług agroturystycznych wg systemu Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”. Można otrzymać ocenę od kategorii standard do trzygwiazdkowej. Zatem należy zapewnić inwestycji wysoką jakość już na etapie jej planowania a zwłaszcza przy wyborze gotowego projektu. Szybką realizację inwestycji zapewni nam technologia szkieletu prefabrykowanego, dzięki której nie musimy obawiać się rozpoczęcia prac budowlanych jesienią. Wystarczy odpowiednio wcześnie przygotować fundamenty by dom mógł powstać nawet zimą.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 
 
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA / O NAS / FORUM / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2008 by www.AGROBUDOWNICTWO.pl Wszelkie prawa zastrzeżone